O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Odrolnienie działki pod budowę domu – krok po kroku
Tomasz Wojciech AntoniukTomasz Wojciech Antoniuk

Odrolnienie działki pod budowę domu – krok po kroku

Odrolnienie działki pod budowę domu – krok po kroku

Zanim rozpoczniesz starania o budowę wymarzonego domu z ogrodem, sprawdź stan prawny przynależącej do ciebie działki. Żeby postawić budynek mieszkalny na działce rolnej, musisz najpierw zmienić jej status z rolnej w budowlaną. To proces, który może rozciągnąć się w czasie, a czasami okazać się niemożliwy do przeprowadzenia.

Procedura ma różny przebieg – w zależności od miejscowego planu zagospodarowania. Jak przeprowadzić odrolnienie działki pod budowę domu? Jakie dokumenty przygotować i gdzie je złożyć? Pomagamy przejść przez odrolnienie działki pod budowę domu krok po kroku.

Kiedy postarać się o odrolnienie działki?

W prawie działki mają różny status, który decyduje o ich przeznaczeniu i wartości. Działka rolna, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest pod uprawę rolną. Dopóki taki jest jej stan prawny, jej właściciel nie może wnieść na jej terenie budynku innego niż gospodarczy. Często jednak grunty rolnicze leżą w lokalizacji, która idealnie nadawałaby się pod budowę wymarzonego domu. Czy taka inwestycja z góry skazana jest na porażkę? Prawodawca pozostawia właścicielowi otwartą furtkę: składając wniosek z uzasadnieniem, przeznaczenie działki można zmienić. Żeby na gruncie rolniczym postawić budynek mieszkalny, trzeba rozpocząć procedurę odrolnienia – zmiany statusu gruntu z rolniczego na budowlany. Proces ten ma różny przebieg i długość trwania w zależności od założeń miejscowego planu zagospodarowania. Trzeba liczyć się również z możliwością odpowiedzi odmownej. Dlaczego warto postarać się o odrolnienie działki pod budowę domu? To rozwiązanie ma dwie zalety: możliwość wybudowania wymarzonego domu dla rodziny oraz wzrost wartości działki.

Odrolnienie działki – jakie warunki?

Przeznaczenie działki określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To gmina decyduje, jaką rolę spełniać będzie dany teren – tę wyznacza się zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Żeby przeprowadzić odrolnienie działki pod budowę domu, trzeba złożyć wniosek do gminy, będąc gotowym na odpowiedź odmowną. W złożonym do wójta, burmistrza lub prezydenta wniosku, należy podać odpowiednie uzasadnienie. Właściciel działki rolnej, która ma zostać przekształcona w działkę nierolną, powinien wskazać jej niską użyteczność jako gruntu pod uprawę. Warto wskazać, że działka jest rolna tylko formalnie – bo na przykład położona jest w obrębie miasta. Właściciel powinien również podkreślić, że po zmianie statusu działki, nie będzie na jej terenie prowadził uprawy. Warunkiem, który musi spełnić działka, która ma ulec odrolnieniu, jest niska wartość jako gruntu rolnego. Dodatkowym argumentem za odrolnieniem będzie więc wskazanie niskiej kategorii gruntu w klasyfikacji jakości gleby. Im lepsza gleba, tym większe trudności w staraniach o odrolnienie działki pod budowę domu.

Odrolnienie działki pod budowę – potrzebne dokumenty

Jak rozpocząć procedurę odrolnienia działki? Najpierw należy zgromadzić niezbędne dokumenty. W urzędzie gminy należy przedstawić wypis i wyrys planu zagospodarowania miejscowego. Niezbędny będzie również odpis z księgi wieczystej oraz dokument potwierdzający własność nieruchomości. Komplet dokumentów dopełni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta zarządzającego gminą. Niezależnie od wartości działki (zaklasyfikowania jakości gleby), wniosek i uzupełniające go dokumenty, zawsze składane są w gminie, do której przynależy działka. W niektórych przypadkach jednak o odrolnieniu nie decyduje wójt czy burmistrz, ale minister rolnictwa. Jeśli wartości gleby należy do kategorii I-III, na odrolnienie działki pod budowę domu zgodę musi wyrazić ministerstwo rolnictwa – z tym kontaktuje się urząd gminy, nie właściciel działki.

Odrolnienie działki to nie wszystko

Czy wydanie decyzji o odrolnieniu wystarczy, żeby starać się o pozwolenie na budowę? Pod odrolnieniu działki pod budowę domu, pora na drugi etap procedury: należy wyłączyć działkę z produkcji rolnej. Ta formalność zostaje pominięta w przypadku terenów o niskiej użyteczności rolniczej: użytków rolnych klasy IV, IVa, IVb, V i Vi wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego. W przypadku gruntów klasy IV, IVa, IVb zgoda jest niezbędna tylko w przypadku, gdy na terenie gminy obowiązuje uchwała o ochronie tego rodzaju gruntów. Jeśli chodzi o użytki najwyższej jakości I, II, IIIa i IIIb oraz gruntów klasy IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego – decyzję o wyłączeniu musi wydać wydział geodezji lub gospodarki nieruchomościami starostwa powiatowego.

Wydanie decyzji o zabudowie

Jakie kryteria musi spełnić grunt, żeby gmina mogła wydać pozwolenie na budowę? Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest warunkowane następującymi czynnikami:– co najmniej jedna z sąsiadujących działek, dostępnych z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób umożliwiający określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy,– działka ma dostęp do drogi publicznej,– uzbrojenie działki jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego,– teren został wcześniej odrolniony,– decyzja jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Jeśli teren spełnia łącznie wszystkie te wymagania, można rozpocząć starania o budowę domu, czyli o uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego niezbędny będzie projekt domu, oraz jego adaptacja do odrolnionej wcześniej działki.

mat.: Krzysztof Buchalski

Podobne publikacje