O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Międzynarodowo - przedsiębiorczy Tomaszów

Czy Tomaszów Lubelski kojarzy się z przedsiębiorczością społeczną? Dla 24 pracowników i liderów młodzieżowych z Polski, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Francji, Hiszpanii i Słowenii, którzy wzięli udział w szkoleniu  „Your social footprint through entrepreneurship” prawdopodobnie już tak!


W dniach 17-25.10.2015 Stowarzyszenie Czajnia miało zaszczyt gościć 24 osoby z 8 krajów, które w ramach programu Erasmus + przyjechały do naszego miasta, aby w poza formalny sposób poznawać tajniki przedsiębiorczości społecznej. Prze 8 dni wraz z organizatorami, trenerami i pracownikami Stowarzyszenia, zagraniczni goście brali udział w warsztatach dotyczących klaryfikacji pojęcia ekonomii i przedsiębiorczości społecznej, kreatywności, sporządzania biznes planu, pozyskiwania funduszy, mapowania potrzeb społeczności lokalnej a także prezentowali pomysły na własne inicjatywy.

 

W końcowej fazie szkolenia uczestnicy wzięli udział w tak zwanym World Cafe – metodzie polegającej na prowadzeniu dialogu oraz poszukiwania kreatywnych pomysłów dotyczących wybranych zagadnień z życia danej społeczności.  Po rozmowach z przedstawicielami trzeciego sektora – panem Marcinem Rechuliczem i panem Aleksandrem Jurzystą, reprezentantem Starostwa Powiatowego – panem Józefem Maryniczem oraz prezesem WSK Tomaszów – panem Markiem Harbuzem uczestnicy podzieleni na grupy opracowywali biznesowe sposoby rozwiązania społecznych problemów mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego, które zostały zaprezentowane wieczorem tego samego dnia.

 

Nasza grupa podczas swojego pobytu odwiedziła również Spółdzielnię Socjalną w Józefowie, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Przeorsku, Zakład Aktywności Zawodowej w Przeorsku, Agencję Rozwoju Roztocza oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wizyt studyjnych serdecznie dziękujemy za zaproszenie i dzielenie się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą.

 

Goście wyjeżdżali zachwyceni Roztoczem –krajobrazami, kuchnią, muzyką, ludźmi a także zainspirowani do podjęcia działania w swoich społecznościach lokalnych. Wymienionych powyżej mieli okazję doświadczyć między innymi podczas wieczoru polskiego w restauracji Republika, który został uświetniony występem i integracją z Zespołem Pieśni i Tańca Roztocze. Międzykulturowy wątek był kontynuowany co wieczór w hotelu Arkadia, gdzie pozostali uczestnicy prezentowali tańce, muzykę i zwyczaje swoich krajów.

Zrealizowany projekt był drugim przedsięwzięciem spod znaku Erasmus +goszczonym przez Stowarzyszenie Czajnia, ale też na pewno nie ostatnim! Serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpejdża Facebook Stowarzyszenia i udziału w kolejnych inicjatywach.

 

Więcej informacji na temat programu Erasmus + oraz możliwości, jakie oferuje można znaleźć tu: http://erasmusplus.org.pl/

 

Paulina Drzał

Podobne publikacje