O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Jak się ma tomaszowski rynek nieruchomości?

Jak się ma tomaszowski rynek nieruchomości?

Kto z nas nie marzy o własnym domu z ogródkiem lub też pięknym przestronym mieszkaniu, które posłuży na lata. Niestety posiadanie na własność nieruchomości wiąże się z grubym zasobem portfela albo też zaciąganiem na bardzo długi okres kredytu, który w znaczący sposób obciąży nasz domowy budżet. Postanowiliśmy zatem dowiedzieć się jak ma się rynek nieruchomości w powiecie tomaszowskim i w samym Tomaszowie Lubelskim. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie oferty przeważają, jakie są ich średnie ceny i czym się należy się kierować przy wyborze swojego wymarzonego "gniazdka" zachęcamy do przeczytania wywiadu z ekspertem w tej dziedzinie - Rafałem Pańczyną, właścicielem Tomaszowskiego Biura Nieruchomości.

na zdjęciu Rafał Pańczyna, właścieciel Tomaszowskiego Biura Nieruchomości

Rafale, jak określiłbyś rynek nieruchomości w Tomaszowie Lubelskim i całym powiecie? Jakie oferty przeważają i czy są atrakcyjne dla kupujących?

Mieszkańcy Powiatu Tomaszowskiego bardzo cenią sobie posiadanie nieruchomości na  własność. Użytkowanie mieszkania do życia wiąże się dla nich zazwyczaj z zakupem wymarzonej oferty. Prawdopodobnie ten czynnik przesądza o tym, że rynek najmu jest u nas stosunkowo słabo rozwinięty. Wynajmowanie mieszkań traktujemy jako sytuację przejściową, a nie sposób na życie. To różni nas od niektórych osób zamieszkujących większe miasta.

Co częściej wybierają tomaszowiacy? Dom czy mieszkanie? Kupno czy wynajem? Jakie są argumenty „za” i „przeciw” wyżej wymienionym opcjom?

Mieszkania dwupokojowe oraz parterowe domy są jednymi z najczęściej poszukiwanych nieruchomości na naszym lokalnym rynku. Klienci Tomaszowskiego Biura Nieruchomości  doceniają funkcjonalność lokali o małej powierzchni użytkowej, zauważają to również inwestorzy, którzy bardzo chętnie kupują tego typu lokale pod wynajem. Tego typu mieszkania idealnie wpasowują się właśnie w te grupy dolecowe, gdyż młodzi ludzie stoją pomiędzy potrzebą mieszkaniową, a możliwościami finansowymi. Nieruchomości dwupokojowe cechują się tym, iż są najczęściej łatwe do sprzedaży, uznaje się je więc jako mieszkania przejściowe, kiedy zachodzi potrzeba przeprowadzki na większy metraż. Dlatego uznajemy, że to właśnie "dwójki" królują na rynku nieruchomości. Dodatkowo w tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane. Klienci, którzy decydują się na zakup nieruchomości pod zabudowę swojego  domu to często mieszkańcy naszego powiatu planujący powrót z Wysp Brytyjskich oraz mieszkańcy okolicznych gmin, którzy chcą osiedlić się w granicach naszego miasta.  Jeśli chodzi o Tomaszów Lubelski to zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania położone w centrum miasta oraz nowoczesne – energooszczędne  domy jednorodzinne.

Czy dużo osób korzysta z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Klienci TBN bardzo chętnie korzystają z programu "Mieszkanie dla Młodych". Dziś wiadomo, że w ramach dopłat na 2016 rok wykorzystano prawie 700 mln zł. Dodatkowo program ten umożliwia uzyskanie kredytu osobom, które nie posiadają własnych środków na wymaganą obecnie 15 % -ową wpłatę własną. Program dopłat cieszy się wciąż trzy razy większą popularnością, od kiedy można już z jego pomocą kupować nie tylko nowe, ale też używane domy i mieszkania. Osoby które planują skorzystać z programu MDM musza pamiętać, że poprzednie środki skończyły się już pierwszym kwartale 2016 roku i najlepiej już rozglądać się za wymarzoną nieruchomością.

Czy mieszkańców naszego powiatu stać na upragniony „własny kąt”? Czy kupno zawsze oparte jest na kredycie?

Dzięki dostępności kredytów hipotecznych i szerokiej ofercie banków możemy zdecydować się na zakup wymarzonej nieruchomości lub większego mieszkania. Spadek stóp oprocentowania kredytów hipotecznych spowodował, że obecnie można uzyskać znacznie wyższą kwotę kredytu. Jeśli weźmiemy także pod uwagę spadek cen mieszkań w naszym mieście, to okaże się, że przy określonych zarobkach możemy dziś kupić znacznie większe mieszkanie niż jeszcze rok temu. Przed zakupem wybranej nieruchomości warto poświecić czas na sprawdzenie oferty banków, gdyż może się okazać, że różnica w proponowanej przez kredytodawcę racie jest zaskakująco duża.

Najczęściej w jakim wieku są kupujący?

Decydując się na zakup nieruchomości, klienci naszego biura wiedzą przede wszystkim, jak duże mieszkanie chcą kupić, w jakiej lokalizacji oraz jakimi możliwościami finansowymi dysponują. Dodatkowo, kierując się wyborem mieszkania, kupujący zwraca uwagę na takie czynniki jak liczba pokoi, wybór piętra. Najbardziej atrakcyjne dla nabywców są mieszkania usytuowane na I lub II piętrze. Zaś w przypadku lokali użytkowych najbardziej pożądane są te zlokalizowane na parterze. Istotny czynnik stanowi sam wiek kupującego. Im mieszkanie droższe (w ujęciu ceny 1 m kw.), tym odsetek osób po 50. wśród nabywców jest mniejszy. Najczęściej to właśnie osoby starsze stają się nabywcami mniejszych nieruchomości. Wynika to zapewne z faktu, że na tym etapie życia nie odczuwają potrzeby utrzymywania domu czy większego mieszkania.

Jak oceniłbyś stosunek standardu domów i mieszkań do ich ceny? Czy ceny są także adekwatne do lokalizacji i możliwości, które ta lokalizacja stwarza? (chodzi mi tu o fakt, iż Tomaszów to miasteczko, w którym brakuje pracy, pensje są bardzo niskie i generalnie nie ma perspektyw na przyszłość, mimo to ceny nieruchomości są dość wysokie).

Wybierając nieruchomość, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czynniki wpływające na wysokość ceny. Pozwoli to ocenić, czy kwota proponowana za daną nieruchomość jest okazyjna, normalna, czy też zawyżona.  Podstawową metodą wyceny nieruchomości jest metoda porównawcza, dlatego też warto, aby przed wyborem konkretnego lokalu zapoznać się z ofertą innych mieszkań w danej okolicy, nawet takich, którymi ze względu na metraż nie będziemy zainteresowani. Proces ten pozwoli nam ustalić, ile wynosi średnia cena oferowana za metr kwadratowy. Na wycenę mieszkań mają także wpływ takie kryteria jak - piętro, na którym mieszkanie jest usytuowane oraz wysokość czynszu. Bardzo ważna jest także lokalizacja, stanowi ona czynnik wpływający bezpośrednio na wartość rynkową mieszkania bez względu na rodzaj danej nieruchomości. Im atrakcyjniejsze położenie mieszkania, tym cena danej nieruchomości jest wyższa.

Standard nieruchomości oznacza całkowite wykończenie mieszkania, jak i budynku, w którym się ono znajduję (drewniany lub murowany, konstrukcja, powierzchnia, kubatura, ilość kondygnacji, stan techniczny). Duże znaczenie mają takie elementy, jak ogrodzenie nieruchomości i zabezpieczenie wejścia na jej teren. Istotne są także miejsca parkingowe, garaż czy piwnica.

Przed zakupem domu czy mieszkania na co należy zwracać uwagę?   

Zakup mieszkania to decyzja na wiele lat. Wiąże się zazwyczaj z poważnymi zobowiązaniami finansowymi. Decydując się na ofertę warto więc zwrócić uwagę na każdy szczegół, aby uniknąć konsekwencji niedopatrzeń. W pierwszej kolejności warto upewnić się, iż sprzedający faktycznie posiada pełnię praw do oferowanego nam lokalu. W tym celu powinniśmy zażądać od niego dokumentów potwierdzających, iż nabył on mieszkanie oraz iż nadal jest jego właścicielem. Oprócz tego warto ustalić, czy nieruchomość nie jest obciążona żadnymi prawami osób trzecich. Lokal bowiem może być wynajmowany, a w mieszkaniu mogą przebywać niechciani lokatorzy. Dodatkowo koniecznie należy poddać analizie dział III i IV księgi wieczystej, w której możemy sprawdzić czy na nieruchomości ciążą ewentualne zaległości lub zobowiązania.

Bardzo dziękujemy za rozmowę!

Ja również dziękuję i mam nadzieję, że moje wskazówki w jakiś sposób pomogą osobom wybrać odpowiednią ofertę.


 

Biuro Nieruchomości | Tomaszów Lubelski mieszkania , domy - Tomaszowskie Biuro Nieruchomości logo

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania zachęcamy do skorzystania z usług Tomaszowskiego Biura Nieruchomości. Adres: ul. Lwowska 41/37 (I piętro nad GETIN Bank) 22-600 Tomaszów Lubelski. E-mail: biuro@nieruchomosci-tomaszow.pl, telefon: (+48) 503 120 130. Facebook Tomaszowskie Biuro Nieruchomości

fot. Tomaszów Lubelski z lotu ptaka autorstwa Marcin Tarkowski

Podobne publikacje