O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Dieta po świętach - skuteczne metody jak wrócić do formy
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Dieta po świętach - skuteczne metody jak wrócić do formy

Dieta po świętach - skuteczne metody jak wrócić do formy

Święta Bożego Narodzenia obfitują w ciężkostrawne i kaloryczne potrawy. Tradycyjne dania mogą przysporzyć problemów żołądkowych, a także zaszkodzić figurze. Po świątecznym łasuchowaniu waga wskazuje dodatkowe kilogramy, a Twoje kształty nieco się zaokrągliły? W Centrum Dietetycznym Naturhouse Tomaszów Lubelski mamy na to sposoby!

Jeśli na co dzień starasz się odżywiać zdrowo, to świąteczne ciężkostrawne potrawy mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia, uporczywe zaparcia, rozregulowane trawienie nie wpływają korzystnie na samopoczucie. Aby zniwelować skutki świątecznego przejedzenia zastosuj rady dietetyka Naturhouse, które pozwolą szybko wrócić do formy.

1. Zrezygnuj ze świątecznych pozostałości

Gdy po świętach żołądek odmawia posłuszeństwa, zrezygnuj z jedzenia tego, co zostało w Twojej lodówce. Aby organizm pracował prawidłowo, lepiej przejść na dietę lekkostrawną i nie katować żołądka kolejną porcją ciężkostrawnych dań. Potrawy, które wypełniają Twoją lodówkę podaruj babci, cioci, siostrze albo po prostu schowaj do zamrażalnika - nie będziesz przecież wszystkiego wyrzucać!

2. Dodatkowa porcja błonnika

Jeśli świąteczne przejedzenie i brak regularnych posiłków spowodowały wystąpienie zaparć, koniecznie wprowadź do diety większą ilość błonnika. Błonnik oczyści jelita, wspomoże pracę przewodu pokarmowego i zniweluje nieprzyjemne skutki przejedzenia. Wybieraj pieczywo razowe, pełnoziarniste kasze i makarony, suszone śliwki i jabłka. Wprowadź do diety większą ilość warzyw o wysokiej zawartości błonnika takich jak zielony groszek, brukselka, seler, jarmuż, marchew. Zastąp porcję białka zwierzęcego roślinnym – ciecierzycą, soczewicą lub soją - poza wartościowym białkiem zawierają sporo błonnika.

3. Woda, woda i jeszcze raz woda!

Aby przyspieszyć oczyszczanie organizmu należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody. Pamiętaj, aby wybierać wodę mineralną, a nie źródlaną, aby zapewnić odpowiednią podaż składników mineralnych. Aby poprawić jej smak można dodać sok z cytryny, pomarańczy, a w chłodne dni warto dodać goździki, troszeczkę miodu i podgrzać. Należy pamiętać, że organizm powinien być dobrze nawodniony także zimą! Po świątecznym przejedzeniu woda pomoże oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.

4. Naturalne napary

Korzystne właściwości ziół na układ pokarmowy są wszystkim znane. Z jakich darów natury korzystać po świątecznym łasuchowaniu? Zielona herbata, bogata w przeciwutleniacze, ma działanie silnie oczyszczające organizm. Poza tym obniża poziom triglicerydów i cholesterolu. Napar z czerwonej herbaty ułatwi trawienie oraz pomoże zredukować nagromadzoną w czasie świąt tkankę tłuszczową. Czerwona herbata wspomoże pracę wątroby, aby wróciła do prawidłowego funkcjonowania. Pomocny przy świątecznym przejedzeniu może być też napar z mięty czy ekstrakt z karczocha, który znakomicie poradzi sobie ze wzdęciami oraz usprawni pracę przewodu pokarmowego, ułatwi trawienie, a także zapobiegnie gromadzeniu tkanki tłuszczowej.

5. Zdrowe bakterie

Wzbogać dietę poświąteczną w produkty, które zawierają zdrowe bakterie jelitowe. Naturalne jogurty, kefiry czy maślanki zawierają żywe kultury bakterii, które poprawiają pracę jelit i pomagają w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Poza tym wzmacniają odporność, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym. Jak wiadomo, wszystkie składniki odżywcze wchłaniają się w jelitach, więc ich dobry stan jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Po świętach przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej jelit jest wręcz koniecznością. Staraj się więc codziennie spożywać jogurty naturalne lub kefiry czy maślanki. 

art.pras.

Podobne publikacje