O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!
Tomasz Wojciech AntoniukTomasz Wojciech Antoniuk

Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!

Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!

W piątek 9 listopada na terenie przy Nadleśnictwie Tomaszów Lubelski miało miejsce uroczyste otwarcie leśnego arboretum.

Arboretum niepodległości jest obiektem przyrodniczo – edukacyjno – historycznym położonym w uroczysku Siwa Dolina przylegającym do Tomaszowa Lubelskiego. Stanowi wydzielony fragment lasu o zasięgu 8 hektarów. Zlokalizowane jest przy Nadleśnictwie Tomaszów i stanowić będzie kompleksowe uzupełnienie istniejącej już bazy edukacyjnej Nadleśnictwa.

- Pomysł powstania arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski powstał jeszcze w 2000 roku. Była to luźno rzucona myśl w czasie otwarcia ścieżki edukacyjnej im. Józefa Piłsudskiego. Była to rozmowa i wymiana poglądów z dyrektorem Adamem Kornatem i senatorem Stanisławem Majdańskim. Jednak w tym czasie nie było klimatu do podjęcia działań. Przez cały czas miałem pomysł w pamięci. Jak tylko nadarzyła się okazja niezwłocznie podjąłem stosowane działania. Obchodzona 100 rocznica niepodległości była dodatkową mobilizacją - mówi Nadleśniczy Leszek Dmitroca.

Decyzją nr 13 z dnia 9 lutego 2018 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nadał ramy prawne tej koncepcji i zatwierdził utworzenie Leśnego Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Celem głównym projektu jest: upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, upamiętnienie innych wydarzeń historycznych z regionu, wyodrębnienie i zagospodarowanie terenu leśnego związanego historycznie z Józefem Piłsudskim, upamiętnienie i uwydatnienie wkładu leśników polskich w odzyskanie i utrwalenie niepodległości, przyrodniczo-historyczne edukowanie społeczeństwa, promowanie trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz aktywnej ochrony zasobów przyrody, gromadzenie okazów dendrologicznych rodzimych drzew i krzewów ich ochronę i prowadzenie badań, udostępnienie lasu do rekreacji i wypoczynku.

Arboretum ma charakter leśny, nie jest to typowy park.

- W tym roku w arboretum będą utwardzone dróżki (około 1,5 km) i ścieżki leśne. Wykonane będą: część oświetlenia, zadrzewienia, skalniaka, rzeźba Józefa Piłsudskiego (w przyszłości powstaną Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego). Zrobione będą również: wieniec pod ogień niepodległości, krzyż niepodległości, tablice informacyjne, kapliczka św. Alberta, ławki i stoły - podsumowuje Nadleśniczy.

mat. Tomasz Wątły

Podobne publikacje