O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Nauka przez działanie w Technikum New Technology w Zamościu

Nauka przez działanie w Technikum New Technology w Zamościu

Nauka przez działanie w Technikum New Technology w Zamościu

W czym waszym zdaniem przejawia się hasło Technikum New Technology „nauka przez działanie”?

Szymon:
Wszyscy trzej, oprócz tego że uczymy się w Technikum, należymy do drużyny robotycznej New Tech 7570 działającej przy szkole. Ja jestem driverem – kieruję robotami podczas zawodów, Miłosz jest mechanikiem i elektrykiem, a Janek programuje roboty. New Tech 7570 jest drugą w Polsce międzynarodową drużyną typu FRC (First Robotics Competition) i tylko jedną z kilku tego rodzaju drużyn w Europie.

Miłosz:
Warto też wspomnieć, że prowadzimy wiele inicjatyw promujących robotykę, automatykę i programowanie. Jeździmy z pokazami naszych robotów po szkołach, spotykamy się z nauczycielami i namawiamy do otwierania szkolnych kół robotycznych. W grudniu zorganizowaliśmy w Zamościu pierwszy międzynarodowy konkurs robotyczny Lego dla dzieci i planujemy koleje edycje w przyszłych latach.

Janek:
Jako programistę robotów interesuję mnie zwłaszcza obszar języków programowania. Budowane w szkolnym warsztacie roboty programujemy w języku Java. Niezbędnym elementem nauki w Technikum prowadzonym już od pierwszej klasy są podstawy algorytmiki i programowania – uczymy się myślenia algorytmicznego i dobrych nawyków w pisaniu kodu. Przy szkole działa też drużyna e-sportowa: LOL oraz zakładamy nową drużynę w e-sportową VALORANT. Mamy dostęp do wersji Beta gry i intensywnie trenujemy.  

Co najbardziej zapamiętaliście z ostatniego roku nauki w Technikum?

Szymon:
Jestem dumny, że nasza drużyna New Tech 7570 mimo, że działa tylko od 1,5 roku odnosi już znaczące sukcesy - m.in. 3 miejsce w zawodach robotycznych w Turcji, czy 14 miejsce w uniwersyteckich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, gdzie byliśmy jedynym zespołem ze szkoły średniej. W marcu 2020 planowaliśmy udział zawodach robotycznych w Nowym Jorku, ale impreza została odwołana przez wirusa. Polecimy do USA z naszym robotem za rok.

Miłosz:
Na szczęście nasze Technikum to nie tylko nauka w ławkach. W 2019 roku wzięliśmy udział w ponad 10 dużych wydarzeniach międzynarodowych, m.in. jako wystawcy w Targach Automaticon Warszawie, Podkarpackim Festiwalu Nauk w Rzeszowie, Warsaw Game Show, Warsaw Industry Week. Spotykaliśmy się również z firmami technologicznymi, jak Sitaniec Technology, RST Roztocze, Zakłady lotnicze Leonadro w Świdniku, Migro, Plastcore, Rooks.

Janek:
Najbardziej pamiętam warsztaty z robotyki i programowania z mistrzami świata w budowie łazików marsjańskich – zespołem Impuls działającym przy Politechnice Świętokrzyskiej. Poznaliśmy tematykę pozycjonowania robota na podstawie kodów QR, architektury systemu programistycznego i budowy układu jezdnego, komunikacji z robotem i zabezpieczenia przed zakłóceniami. Drużyna wzięła również udział w konferencji jednej z międzynarodowych firm produkującej części do łazików kosmicznych.


Trwa rekrutacja do Technikum.
Odwiedź naszą stronę: www.newtech.edu.pl

Podobne publikacje