O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Kupiłeś auto? Pamiętaj o tych formalnościach
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Kupiłeś auto? Pamiętaj o tych formalnościach

Kupiłeś auto? Pamiętaj o tych formalnościach, Czasowe wyrejestrowanie pojazdu
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Zakup nowego samochodu to z pewnością dla wszystkich z nas spore przeżycie. Zdecydowanie nie możemy się już doczekać jazdy nim, ale tak naprawdę w pierwszej kolejności powinniśmy załatwić wszelkie formalności i sprawy papierkowe. Czasami nie wiemy, z czym musimy się zmierzyć. Warto przejść do konkretów, aby każdy z kierowców wiedział krok po kroku, jakimi sprawami urzędowymi musi się zająć.

Pierwszy krok – urząd miasta, wydział komunikacji

Gdy zostaliśmy szczęśliwym posiadaczem nowego samochodu, to w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się wszelkimi najważniejszymi sprawami. W pierwszej kolejności powinniśmy się udać do urzędu miasta. Nie ma tutaj niczego zbyt skomplikowanego. Do urzędu miasta, a dokładniej do wydziału komunikacji musimy się udać z dowodem zakupu samochodu. Powinna to być zdecydowanie faktura. Jej posiadanie jest tutaj kluczowe.

Podczas tej samej wizyty w urzędzie otrzymamy od ręki nowe tablice rejestracyjne, ale nie tylko. Dostaniemy także dowód rejestracyjny. Jest to jednak dowód tymczasowy. Dopiero w ciągu trzydziestu dni dostaniemy wiadomość, że możemy odebrać już dokument stały.

W urzędzie miasta także w wydziale komunikacyjnym możemy załatwić także inne formalności. Inni petenci będą zainteresowani czasowym wyrejestrowaniem pojazdu. Wyrejestrowanie czasowe samochodu polega na tym, że na dany czas samochód jest wycofany całkowicie z ruchu. W tym okresie nie można się poruszać samochodem po drogach. Właściciel pojazdu jest także zobowiązany do tego, aby samochód został prawidłowo zabezpieczony, aby nikt nie mógł go uruchomić. Takowy wniosek można złożyć osobiście, ale okazuje się, że nie jest to konieczne. Całość formalności możemy załatwić online. Nieco więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/czasowe-wyrejestrowanie-pojazdu-wniosek/.

Drugi krok – urząd skarbowy

Wracając jeszcze do formalności po zakupie nowego samochodu, musimy zaznaczyć, że nie możemy także zwlekać z wizytą w urzędzie skarbowym. Po co musimy się do niego zgłosić? Mamy dokładnie maksymalnie czternaście dni na to, aby złożyć podatkową deklarację. Jest to deklaracja PCC-3 lub też PCC-3/A. Jest to obowiązkowy krok.

W zasadzie wizyta w tych dwóch urzędach jest najważniejsza. Nie możemy jednak zapomnieć także o wykupieniu stosownego ubezpieczenia. Jak każdy wie, w naszym kraju obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC, ale musimy także przemyśleć zakup innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Co mamy na myśli? Jest to:

  • Ubezpieczenie AC,
  • NNW,
  • Ubezpieczenie opon.

Podobnie jak w przypadku możliwości załatwiania spraw urzędowych online, także ubezpieczenie komunikacyjne możemy wykupić bez wychodzenia z domu. Nie tylko jest to bardzo wygodne, ale niejednokrotnie także możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje swoim „internetowym” klientom spore zniżki i rabaty.

Warto także dodać, że opłaca się ubezpieczenia pakietować. Co to oznacza? Oznacza to, że u jednego ubezpieczyciela wykupuje się ubezpieczenie komunikacyjne, nieruchomości, na życie, czy też turystyczne. Wtedy cena pakietu jest korzystniejsza. Cena poszczególnych polis jest o wiele korzystniejsza.

Osoby, które mają jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące załatwienia wszelkich formalności po zakupie samochodu, powinny zapoznać się z tym artykułem https://wnioskionline.pl/poradniki/kupilem-auto-co-dalej/. W nim wszystkie informacje są usystematyzowane i można z nich skorzystać w razie potrzeby.

Czasami lepiej się upewnić, co do zasadności swoich poszczególnych kroków, niż popełnić jakiś znaczący błąd, który wiadomo, że może sporo kosztować. W końcu po to są przepisy prawne, aby się do nich dostosować. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne i spore. Nie doprowadzajmy do żadnych niedociągnięć, czy też do niedotrzymania jasno ustalonych terminów. Najczęściej wszelkie informacje tego rodzaju są przekazywane podczas transakcji zakupu. Warto mieć przy sobie coś do pisania, aby zanotować najważniejsze informacje, które okażą się potrzebne.

Artykuł partnera

Podobne publikacje