O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Jakie narzędzia powinien posiadać każdy stolarz?

Jakie narzędzia powinien posiadać każdy stolarz?

Jakie narzędzia powinien posiadać każdy stolarz?

Stolarstwo daje ogromne możliwości wykonywania przeróżnych elementów z drewna. Można nim zajmować się profesjonalnie, bądź traktować jedynie jako pasje. Aby móc tworzyć obiekty z drewna, należy zainwestować w pewne sprzęty. Jakich narzędzi nie może zabraknąć w warsztacie stolarskim?

Odpowiednie narzędzia do warsztatu - jak je wybrać?

Inwestując w narzędzia stolarskie należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, ważne jest to, jakimi pracami chcemy się zajmować w warsztacie. Nie bez znaczenia jest też to, jaką ilością wolnej przestrzeni dysponujemy. Istotna jest nie tylko powierzchnia lokalu, ale również źródło oraz typ zasilania, dostępne oświetlenie, wentylacja. Wyposażając warsztat mamy też najczęściej określony budżet, przeznaczony na ten cel. Warto jednak pamiętać, aby nie oszczędzać na jakości sprzętów. Trwałe i solidne narzędzia to inwestycja na długie lata, dzięki której możliwa będzie szybka i sprawna obróbka drewna.

Wyposażenie warsztatu stolarskiego - od czego zacząć?

Na początku warto zająć się organizacją stanowiska pracy i miejscem do przechowywania sprzętów. Niezbędny okazuje się więc zakup wytrzymałych i pojemnych mebli, na których trzymać będziemy wszelkie maszyny i materiały. Na mniejsze akcesoria przyda nam się dostępny w sklepie Castorama kufer na narzędzia. Kolejnymi istotnymi elementami wyposażenia są: stoły stolarskie, szlifierskie, posuwy rolkowe, przenośniki taśmowe czy stojaki na drewno. Wybór konkretnych rozwiązań zależy w dużej mierze od tego, czy pracujemy w branży stolarskiej, czy podjęliśmy decyzję o założeniu domowego warsztatu. Wszystkie powyższe sprzęty usprawniają wykonywanie poszczególnych czynności i sprzyjają lepszej organizacji. Mają też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy.

Najważniejsze narzędzia ręczne i przyrządy stolarskie

W swojej codziennej pracy stolarz korzysta z licznych narzędzi ręcznych. Wszystkie używane produkty służące do obróbki drewna powinny wyróżniać się wykonaniem z najlepszej gatunkowo stali. Ponadto muszą mieć też ergonomiczne i solidne uchwyty. Podstawowe narzędzia stolarskie to między innymi:

  • młotki stolarskie- służące do usuwania zszywek i niewielkich gwoździ,
  • strugi- narzędzie skrawające, używane do wygładzania i wyrównywania powierzchni drewna albo formowania wszelkich kształtów,
  • dłuta- dzięki nim można wykonać zagłębienia, przygotować drewno pod złącza albo dowolnie je wyrzeźbić,
  • zacisk do drewna- niezbędny do zabezpieczenia oraz chwytania kawałków drewna. Dzięki takim zaciskom https://www.castorama.pl/narzedzia-i-sprzet/narzedzia-reczne/sciski.cat stolarz ma wolne ręce i może skutecznie oraz precyzyjnie obrabiać dany element drewna,
  • cyrkiel drążkowy- służy do kreślenia pożądanej wielkości promieni,
  • wysokościomierz suwmiarkowy- stosowany do określana wysokości obiektu,
  • pilniki i tarniki- stosowane na etapie wstępnej obróbki drewna,
  • znacznik- używany do wyznaczania linii na drewnie.

Jakie urządzenia elektryczne przydają się w warsztacie?

Wybór konkretnych maszyn zależy w dużej mierze od zakresu wykonywanych prac. Stolarzowi przydadzą się przede wszystkim: frezarki, szlifierki, grubościówki, wyrzynarki, pilarki czy wiertarko-wkrętarki. Te ostatnie okazują się niezbędne do nawiercania otworów o różnej średnicy, montażu mebli czy drewnianych elementów, jak i wkręcania śrub. Szlifierka natomiast pozwoli na wygładzenie powierzchni drewna, przed kolejnym etapem jak np. lakierowanie czy malowanie. Kupując narzędzia elektryczne należy zwrócić uwagę na ich wagę. Zbyt ciężkie mogą okazać się problematyczne, zwłaszcza podczas długiej pracy.

Profesjonalny, jak i domowy warsztat stolarski najlepiej wyposażyć w trwałe i solidne narzędzia o wysokiej jakości. Takie sprzęty znacząco przyśpieszą i ułatwią obróbkę drewna. To właśnie od nich w dużej mierze zależy efekt, jaki uzyskamy. Narzędzia stolarskie to inwestycja na długie lata. Muszą więc spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa, gwarantować precyzyjną obróbkę materiału, a przy tym powinny być wygodne w użytkowaniu.

Artykuł sponsorowany

Podobne publikacje