O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Można płacić mniej za OC

Można płacić mniej za OC

Przeraża Cię wysokość składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? Nie Ciebie jednego – od 2016 r. ceny OC wzrastają bowiem w zastraszającym tempie, drenując kieszenie kierowców w całej Polsce. Na szczęście można płacić mniej za obowiązkową polisę. Poznaj 5 sprawdzonych metod, dzięki którym obniżysz składki na OC.

1. Porównuj polisy

Na co kierowcy zwracają uwagę przy wykupywaniu polisy? Główny, a właściwie jedyny czynnik decydujący o atrakcyjności danej oferty to cena. Jako że warunki OC są dla każdego kierowcy jednakowe, nie jest istotne, za ile i gdzie wykupi się obowiązkowe ubezpieczenie – liczy się to, żeby je posiadać. Skoro jakość nie ma znaczenia i ważna jest tylko cena, należy znaleźć najtańszą ofertę i z niej skorzystać.

Jak to zrobić? Poprzez kontakt z agentem ubezpieczeniowym lub za pośrednictwem Internetu. Obie formy są skuteczne i pozwalają znaleźć polisę w korzystnej cenie, a wybór jednej z nich zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli wolisz spotkać się oko w oko ze specjalistą w sprzedaży ubezpieczeń, umów się z agentem lub udaj się do biura multiagencji. Jeżeli zaś preferujesz szybkość i wygodę, znajdź najlepszą ofertę w kalkulatorze OC i AC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

2. Wybierz samochód z niewielkim silnikiem

Czy wiesz, że właścicielom samochodów kojarzących się z dynamiczną jazdą, np. marek BMW, Audi czy Honda, towarzystwa proponują wyższe ceny OC niż w przypadku aut uchodzących za spokojne? Im bardziej sportowy charakter ma Twoje auto i im większy silnik pracuje pod jego maską, tym więcej zapłacisz za OC. Przy zakupie staraj się więc celować w samochód z niewielką jednostką napędową, o miejskiej lub rodzinnej specyfice.

3. Jedź bezpiecznie

Proste, prawda? Wystarczy nie wyrządzać szkód drogowych, a po kilku latach można radować się z naprawdę taniego OC, którego koszt zamyka się w kwocie 1000 zł. Za każde pełne 12 miesięcy bez wypadku, kolizji lub stłuczki ze swojej winy kierowca otrzymuje bowiem zniżki, z reguły w wysokości 10%. Niestety nawet najmniejsza stłuczka skutkuje odebraniem upustów i może negatywnie odbijać się na cenie OC przez kilka lat.

4. Zrezygnuj z rat

Interesuje Cię maksymalnie tanie OC? Wobec tego zamiast opłacać składkę w dwóch lub czterech ratach ureguluj ją w jednej. Za udzielenie rat towarzystwa doliczają dodatkowo nawet 30% do bazowej ceny, dlatego w tym przypadku nie ma co liczyć na korzystne ubezpieczenie.

5. Zarejestruj auto na drugiego właściciela

Jeśli wyliczenie składki jest dla Ciebie wyjątkowo niekorzystne, możesz ją obniżyć poprzez zarejestrowanie samochodu na kierowcę, który ma prawo do wysokich zniżek. Musisz jednak o tym pamiętać jeszcze przed zakupem auta, tak aby umowa sprzedaży obejmowała Ciebie i drugiego kierowcę.

mat. Michał Krzepień

Podobne publikacje
3

Bal Andrzejkowy 2023 w AVOCADO

Wyzwolenia 1D, Tomaszów Lubelski
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed adwentem. Wyjątkową imprezę organizuje Restauracja Avocado, na którą już dziś...