O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Jak walczyć z uzależnieniem?

Problem uzależnień jest powszechny w Polsce. Wynika to zarówno z europejskiej kultury picia, jak i rosnących wymagań w pracy. Powstawaniu uzależnień sprzyjają również różne czynniki psychiczne, fizyczne, rodzinne oraz genetyczne. Substancje psychoaktywne pomagają zapomnieć o troskach oraz pozwalają poczuć się lepiej. Nie pozostają one jednak obojętne dla organizmu. Choroba uzależnieniowa to cały szereg przyczyn przeplatających się z negatywnymi konsekwencjami nałogu. Czasami nie udaje się znaleźć jednej, konkretnej przyczyny rozwinięcia się uzależnienia. Rozwija się ono bowiem często przez długi czas i pozostaje niezauważone zarówno przez osobę uzależnioną, jak i jej otoczenie. Niemniej jednak wiele osób uzależnionych podejmuje walkę z nałogiem. Jak więc walczyć z uzależnieniem?

Czym jest uzależnienie?

Kontakt z substancjami psychoaktywnymi takimi jak nikotyna, alkohol czy narkotyki miał niemalże każdy dorosły mieszkający w Polsce. Nie jest jednak tak, że każda osoba, która kiedyś przyjęła narkotyki jest osobą uzależnioną. Niemniej jednak to przyjęcie używki jest początkiem każdego uzależnienia. Na cechy uzależnienia składa się:

  • przymus przyjmowania substancji psychoaktywnej,
  • świadomość szkodliwości przyjmowania danej substancji,
  • wola lub podjęcie nieskutecznej próby zaprzestania przyjmowania danej substancji,
  • wystąpienie negatywnych objawów fizycznych podczas zaprzestania przyjmowania substancji.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że jest się osobą uzależnioną. Jest to często najtrudniejszy etap, który pokonać musi każda osoba uzależniona. Przyznanie się samemu sobie, że straciło się kontrolę nad własnym życiem jest bowiem bardzo trudne. Bagatelizowanie problemu jest metodą na poradzenie sobie z ciężką sytuacją życiową. Osoby uzależnione często mówią, że przecież dwa piwa to nie uzależnienie, a kilka kresek przed pracą to tylko pewna pomoc w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Substancje psychoaktywne są jednak dla nich konieczne do codziennego funkcjonowania. Przyznanie, że jest się uzależnionym jest kluczowe, by móc podjąć odpowiednie leczenie. Następnie konieczne jest odstawienie substancji, od której jesteśmy uzależnieni i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Możemy wśród nich wymienić psychoterapię indywidualną, pracę w grupach AA lub Monar.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny detoks?

Substancje psychoaktywne powodują stopniowe wyniszczenie organizmu w sferze fizycznej i psychicznej. Konieczne jest usunięcie ich z organizmu, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom narządów. Niestety, odstawienie substancji uzależniającej, choć brzmi banalnie prosto, jest dla osoby uzależnionej bardzo trudną decyzją i procesem. Zaprzestanie przyjmowania narkotyku bądź alkoholu prowadzi bowiem do rozwinięcia się zespołu odstawiennego. Zespół ten to połączenie negatywnych objawów fizycznych i psychicznych. Pojawiają się dreszcze, silny ból, bezsenność, a także depresja, myśli samobójcze oraz silny lęk. Sprawia to, że domowe detoksy okazują się często nieskuteczne oraz traumatyczne dla osoby uzależnionej. Profesjonalne przeprowadzenie detoksu pozwala na znaczące zmniejszenie objawów zespołu odstawiennego. Można go przeprowadzić w Detoks Fenix. Stosowane leki pozwalają na walkę z bólem, dreszczami oraz bezsennością. Ponadto zauważono, że skuteczność profesjonalnego detoksu jest znacznie wyższa niż detoksu domowego. Wynika to między innymi z faktu, że substancje psychoaktywne są niedostępne dla osób przebywających na detoksie.

Materiał promocyjny

Moduł panel
Podobne publikacje
3

Bal Andrzejkowy 2023 w AVOCADO

Wyzwolenia 1D, Tomaszów Lubelski
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed adwentem. Wyjątkową imprezę organizuje Restauracja Avocado, na którą już dziś...