O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Funkcjonalny pokój dziecięcy – jak urządzić?
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Funkcjonalny pokój dziecięcy – jak urządzić?

Funkcjonalny pokój dziecięcy – jak urządzić?

Dziecko powinno czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo. Właśnie dlatego należy zadbać o staranne zaplanowanie pomieszczenia. Jak urządzić funkcjonalny pokój dla swojej pociechy? Co powinno się w nim znaleźć? Przeczytaj.

Planowanie aranżacji pokoju, krok po kroku

Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Zanim zaczniesz, powinieneś stworzyć dokładny plan pomieszczenia. Wnętrze musi ładnie wyglądać, ale też być funkcjonalne i komfortowe dla dziecka. To ważne, aby pociecha mogła wykazywać się w pokoju samodzielnością. Wnętrze musi też sprzyjać rozwojowi dziecka. Planowanie aranżacji jest zatem podstawowym krokiem w urządzaniu pokoju. Uwzględnij w projekcie potrzeby, a także zainteresowania dziecka. Pomyśl nad funkcjonalnością pokoju i dopasowaniu poszczególnych elementów do wymagań młodego człowieka. Na pewno przydadzą się lampy dla dzieci, wytrzymałe biurko, wygodne łóżko czy kącik zabaw.

Aby dobrze zorganizować pokój dziecięcy, należy podzielić go na strefy. Warto zadbać o to, aby każda strefa miała inne zastosowanie. Dziecko musi mieć osobne miejsce do zabawy, nauki i snu. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń pozwoli dziecku łatwiej się w niej odnaleźć. Dzięki funkcjonalnym strefom pociecha zajmie się poszczególnymi czynnościami, nie rozpraszając innymi. Pamiętaj również o kolorystyce pomieszczenia. Jeśli dziecko ma być skoncentrowane, najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe barwy. Zadbaj też o dekoracje nawiązujące do zainteresowań i hobby dziecka. Interesuje się samochodami? A może lubi bajki o księżniczkach? Dekoracje powinny uszczęśliwiać dziecko. Dzięki nim poczuje się w swoim pokoju komfortowo i bezpiecznie.

Wnętrze dostosowane do potrzeb dziecka

Funkcjonalność pokoju dziecięcego to klucz podczas jego urządzania. Kupując meble, pamiętaj o ich dostosowaniu zarówno do wymagań i potrzeb, jak i wieku malucha. Pomieszczenie jest małe? Wówczas warto poszukać funkcjonalnych mebli – takich, które mają różne zastosowania. Dobrym przykładem jest piętrowe łóżko z biurkiem znajdującym się na dole. Ciekawym pomysłem jest też łóżko wyciągane z nowoczesnej meblościanki. Takie meble umożliwiają zaoszczędzenie miejsca oraz optycznie powiększają pokój. Pozwalają też oszczędzić przestrzeń do nauki i zabawy.

Warto zadbać również o oświetlenie pokoju dziecka. Dzięki dobrze dobranym lampom pomieszczenie stanie się funkcjonalne, a dziecko znakomicie się w nim odnajdzie. Doskonale spisują się m.in. lampy wiszące dla dzieci, oświetlenie podłogowe, kinkiety i lampki na biurko. Oświetlenie musi być różnorodne – dzięki temu dziecko będzie mogło wykorzystać lampy do różnych aktywności. Przykładowo lampka nocna pozwoli mu czytać i zasypiać, a lampa sufitowa umożliwi zabawę o każdej porze dnia. Zadbaj też o dużo miejsc na przechowywanie przedmiotów pociechy, np. kolorowanek, materiałów do nauki zabawek i innych gadżetów.

Pokój musi dawać poczucie bezpieczeństwa

Aby pokój spełniał swoje założenie, dziecko musi czuć się w nim bezpiecznie i przyjemnie. Postaraj się zaplanować go tak, aby maluch chętnie spędzał czas w pomieszczeniu. Poza funkcjonalnością pokój musi umożliwiać dziecku realizowanie pasji.

Jeśli pociecha uwielbia grać na keyboardzie, warto stworzyć kącik do gry na tym instrumencie. Dziecko kocha rysować? Zadbaj więc o to, aby w pokoju pojawił się stolik do malowania lub tablica kredowa. Pokój musi dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwalać na kreatywne wyrażanie siebie.

Planowanie dziecięcego pokoju nie jest łatwym zadaniem, ale jak najbardziej wykonalnym. Postaraj się zaprojektować wnętrze tak, aby dziecko doskonale się w nim czuło. Nie zapomnij o funkcjonalności pomieszczenia – to klucz w planowaniu pokoju dla dziecka, zaraz obok bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Podobne publikacje
3

Bal Andrzejkowy 2023 w AVOCADO

Wyzwolenia 1D, Tomaszów Lubelski
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed adwentem. Wyjątkową imprezę organizuje Restauracja Avocado, na którą już dziś...