O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Największa w Polsce Farma Fotowoltaiczna już otwarta

Największa w Polsce Farma Fotowoltaiczna już otwarta

Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski podczas XIII sesji VII Kadencji Rady Miasta poinformował o otwarciu największej farmy fotowoltaicznej, która została wybudowana w Tomaszowie Lubelskim na terenie byłego wysypiska śmieci o powierzchni 3 ha. 

 

Należy podkreślić, iż farma ta posiada moc 1,32 MW i jest największa w Polsce.

 

Wśród inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, farma fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę koszt inwestycji w stosunku do stopy zwrotu i czasu. Proces inwestycyjny w farmę fotowoltaiczną jest zdecydowanie mniej skomplikowany, niż w tak popularne farmy wiatrowe. Co więcej - od momentu podjęcia decyzji przez inwestora o budowie farmy fotowoltaicznej do jej ukończenia wystarczy kilka miesięcy, a w przypadku inwestycji w farmę wiatrową, postawienia wiatraków z kompletowaniem całej wymaganej dokumentacji trwa do 6 lat.

 Zaletą budowy farmy fotowoltaicznej jest brak konieczności uzyskania zgody środowiskowej oraz duża przewidywalność produkcji - i to niezależnie czy świeci słońce czy jest zachmurzenie. Farmy te wykorzystują zjawisko światła rozproszonego.

 

Farma fotowoltaiczna to inwestycja w odnawialne źródła energii, które powodują ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery również wpływają na zmniejszenie opłat za prąd.

 

Kilka faktów o farmie fotowoltaicznej

 

Ile można wyprodukować energii?


  • Elektrownia PV o mocy 1 MWp jest w stanie wyprodukować od 950 - 1100 MWh rocznie w zależności od lokalizacji i konfiguracji. Roczny spadek mocy wacha się od 0,6-1% rocznie, a różnice w wyprodukowanej energii rok do roku mogą wahać się o ok. 10% z uwagi na zmienność warunków klimatycznych.

Jakie są koszty budowy takiej farmy?


  • Budowa 1 MWp elektrowni fotowoltaicznej pod klucz to zazwyczaj od 3.9 - 4.8 mln zł. Dotyczy to typowej elektrowni w dogodnej lokalizacji (brak konieczności wyrównywania terenu, utwardzania dróg dojazdowych itp.). Koszt przyłącza do linii średniego napięcia to ok 60 000 zł pod warunkiem, że linia średniego napięcie jest zlokalizowana w bezpośrednimi sąsiedztwie elektrowni. Inwestor ponosi połowę tych kosztów drugą połowę pokrywa operator systemu dystrybucyjnego.

Jakie są przychody ze sprzedaży energii?

 W obecnym systemie wsparcia przychody ze sprzedaży energii składają się z dwóch pozycji.

  • 1. Pozycji przychodów za sprzedaną energię, której ilość jest mierzona po stronie średniego napięcia (pomniejszona o straty na transformatorze). Cena sprzedaży energii jest ustalona ustawowo i podawana przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2014 roku wynosiła 181,55 zł/MWh.
  • 2. Pozycji przychodów ze sprzedaży zielonych certyfikatów (papierów wartościowych wydawanych dla producentów energii z OZE). Ilość energii przeliczana na zielone certyfikaty jest mierzona po stronie niskiego napięcia (bez strat na transformatorze). Zielone certyfikaty notowane są na Towarowej Giełdzie Energii. Średnia cena certyfikatu w II połowie 2014 wynosiła 180 zł/MWh. Maksymalna cena nie może przekroczyć wartości opłaty zastępczej wynoszącej w 2014 300,03 zł/ MWh. Historycznie najniższa cena zielonego certyfikatu wynosiła 100,48 zł/ MWh.
  • Od przychodów ze sprzedaży energii należy odliczyć koszty bilansowania handlowego zazwyczaj realizowanego przez zakład energetyczny odkupujący energię. Koszty takiego bilansowania wahają się od kilku do kilkunastu procent wartości sprzedawanej energii.

 

zdjęcie i film promocyjny: http://www.solarpark-zamosc.pl/realizacja-tomaszow-lubelski

źr. http://solaris18.blogspot.com/

Podobne publikacje