O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Uczcili 360. rocznicę Konfederacji Tyszowieckiej

Uczcili 360. rocznicę Konfederacji Tyszowieckiej

Uczcili 360. rocznicę Konfederacji Tyszowieckiej

Tyszowce uczciły 360. rocznicę Konfederacji Tyszowieckiej. Z tej okazji we wtorek 29 grudnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej i akademia w centrum kultury, a w kościele została odprawiona rocznicowa msza święta.

W obchodach uczestniczyli mieszkańcy Tyszowiec, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych, szkół i organizacji kombatanckich.Mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Leonarda przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Wiesław Banaś, a homilię wygłosił wikariusz ksiądz Andrzej Michalski. Podczas eucharystii wystawiono cztery ogromne świece, długości około 5 metrów, które są nierozerwalnie związane z Konfederacją Tyszowiecką. - Szwedzi podarowali je konfederatom po przegranej bitwie pod Tyszowcami w miejscowości Klątwy i chcieli, by odpalono je podczas mszy świętej dziękczynnej za zwycięstwo. Jak się potem okazało miały one być swoistym "koniem trojańskim", ponieważ w środku były wypełnione prochem - przypomina burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając. Najeźdźcy liczyli, że skoro nie udało im się zwyciężyć na polu walki, pokonają przeciwników króla fortelem. Odpowiedzi na pytanie dlaczego plan się nie powiódł, są według legend dwie. Jedna głosi, że świece zostały zapalone, ale podmuch wiatru zgasił je, a gdy próbowano odpalić je kolejny raz okazało się, że zamiast knota w środku jest lont. Według drugiej - niezwykłej urody służka kościelna rozkochała w sobie Szweda, który ostrzegł ją, by nie brała udziału w planowanej mszy za zwycięstwo konfederatów. Gdy wiadomość dotarła do księdza ten nakazał rozbicie jednej ze świec, z której wysypał się proch.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Konfederacji Tyszowieckiej, a potem przeszli do Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach, gdzie wysłuchali koncertu miejscowej orkiestry dętej i zespołu "Dominanta" z Koła Gospodyń Wiejskich w Zamłyniu.Według burmistrza Mariusza Zająca 360 lat temu Tyszowce były sercem polskiego narodu. Konfederacja zawiązana z inicjatywy Stefana Czarnieckiego 29 grudnia 1655 roku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Rewerę Potockiego i hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego, rozprzestrzeniła się potem na cały kraj. Jej głównym postanowieniem było wypowiedzenie przez polską szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi i zbrojne wystąpienie przeciwko Szwedom. 

źr. ias24.eu

 

Podobne publikacje