O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Świńska grypa zaatakowała w Tomaszowie Lubelskim
11 February, 11:29

Świńska grypa zaatakowała w Tomaszowie Lubelskim

Świńska grypa zaatakowała w Tomaszowie Lubelskim

W powiecie tomaszowskim stwierdzono pierwszy przypadek świńskiej grypy. Wirusa AH1N1 wykryto u 17-letniej dziewczyny, mieszkanki powiatu tomaszowskiego, która obecnie przebywa na Dziecięcym Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym w Tomaszowie Lubelskim. 

 

Zdaniem specjalistów wirus „świńskiej grypy” nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłej. Jednak zwykła grypa jest groźniejsza niż zwykłe przeziębienie - u około 6 proc. chorych może mieć ciężki przebieg. Szczególnie narażone na powikłania grypy są dzieci poniżej 24 miesiąca życia, dorośli powyżej 65 lat oraz przewlekle chorzy (astmatycy, osoby chorujące na cukrzycę czy serce).

 

Jak poinformowała nas pani Barbara Piskorska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej szczyt zachorowań przypada na miesiace takie jak luty i marzec. W 2013 roku na terenie naszego powiatu odnotowano 3 zgony, których przyczyną był wirus. Od początku tego roku w naszym mieście stwierdzono 12 przypadków grypopodobnych.

 

Jakie są objawy świńskiej grypy? 

 

Objawy świńskiej grypy przypominają często tradycyjną grypę. Są nimi: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła, oraz suchy kaszel, uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia, brak apetytu, ból w okolicy ucha. Mogą wystąpić również: katar, nudności, biegunka lub wymioty. Czasami nawet: utrata przytomności i dezorientacja.

 

Warto się szczepić...

 

Szczepić się powinny przede wszystkim dzieci, osoby starsze i przewlekle chore, a także ci, którzy mają do czynienia z dużymi grupami ludzi – personel medyczny czy kasjerki z supermarketów. Należy pamiętać, że odporność pojawia się dopiero dwa-trzy tygodnie po zastrzyku.Szczyt zachorowań zwykle przypada w Polsce na styczeń-marzec. Od 16 do 22 stycznia 2016 roku w Polsce zanotowano ponad 98 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od września 2015 roku na grypę zachorowało prawie 1,5 miliona Polaków.

 

źr. polskieradio.pl

Podobne publikacje