Aktualności
Więcej
Warto zobaczyć | 1714 wyświetlenia

Hamulce – dbaj o zdrowie i życie!

22 czerwiec 2016 10:36
0
Hamulce – dbaj o zdrowie i życie!
fot. Anna

W Polsce od kilka lat przybywa samochodów. Nie da się ukryć, iż każda dorosła osoba, która pracuje czy ma rodzinę potrzebuje pojazdu. W wielu domach rodziny mają po kilka samochodów. Często jedno auto jest nowsze i w lepszym stanie, a pozostałe to starsze modele, które służą tylko po to, aby dojechać do pracy czy na zakupy. Warto przyjrzeć się szczególnie starszym samochodom i ich stanowi technicznemu.

Wśród podzespołów, na które należy w szczególności zwrócić uwagę, przyjrzyj się układowi hamulcowemu. Bardzo często kierowcy eksploatują pojazd do momentu wystąpienia awarii objawiającej się stukami czy też jakimiś innymi niepokojącymi dźwiękami. W przypadku układu hamulcowego pojawienie się dźwięków może oznaczać, że jest już za późno, a hamulce odmówią posłuszeństwa podczas jazdy. Sytuacja taka z całą pewnością skończy się tragicznie. Z tego też powodu warto oddać raz za czas samochód do kontroli dobremu mechanikowi, który sprawdzi, czy klocki i tarcze hamulcowe nadają się jeszcze do bezpiecznego użytku.

Podczas sprawdzania układu hamulcowego diagnosta lub mechanik musi zwrócić uwagę na kilka spraw. Między innymi powinien:

  • sprawdzić grubość okładzin w klockach hamulcowych, niebezpiecznie cienka warstwa może spowodować brak możliwości wyhamowania, a problemy mogą się objawiać po przejechaniu kilkuset kilometrów, na przykład w drodze na wczasy,
  • sprawdzić grubość i stan tarcz hamulcowych, po klockach to drugi element cierny, który odpowiada za hamowanie, gdy tarcza jest zbyt cienka może pęknąć podczas hamowania, również tak zwany kołnierz na tarczy może doprowadzić do trudności w sprawnej pracy układu hamulcowego,
  • sprawdzić stan przewodów hamulcowych.

 

Powyższe elementy to tylko kilka najważniejszych, które należy sprawdzić i wymienić w kontekście poprawnego działania układu hamulcowego. Same części wcale nie muszą być drogie, a ich wymiana bezpośrednio wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Jeśli chcesz zaoszczędzić możesz zakupić części w internecie, choćby na stronie AUTOczescionline24.pl, a naprawę też możesz wykonać taniej w dobrym, ale nie autoryzowanym serwisie. Pamiętaj, lepiej poszukać i w dobrej kwocie naprawić samochód, niż ryzykować i jeździć uszkodzonym pojazdem.

tekst: Andrzej Kula

Komentarze
Guest

Reklama Ten baner wyświetlono 466 942 razy.
Kosiorski.pl - strony internetowe