O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Zaloguj się

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego za nami

26 wrzesień 2016 12:51

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z tego wydarzenia

W minioną sobotę o godzinie 18:00 na deskach sceny Tomaszowskiego Domu Kultury wystąpił Reprezentacyjny Zespoł Artystyczny Wojska Polskiego, który dał wspaniały koncert! Widownia była wypełniona po brzegi głównie starszym pokoleniem, które z łezką w oku słuchało pięknych żołnierskich melodii. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Obecnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego nareszcie może śpiewać, grać i tańczyć to, co niegdyś było źle widziane przez najwyższe władze, albo wręcz zakazane pieśni i widowiska związane z legendą marszałka Józefa Piłsudskiego, z czynem zbrojnym żołnierzy polskich na frontach zachodnich drugiej wojny światowej, z historycznymi bojami Polaków ze wschodnim sąsiadem. Przypomniano również na scenie Zespołu najsłynniejsze pieśni historyczne o wielkiej wymowie patriotyczno-religijnej.

Co więcej, chór męski i soliści w mundurach nierzadko śpiewają w kościołach z okazji oficjalnych rocznic i świąt. W repertuarze Zespołu znalazły się również liczne utwory i całe widowiska prezentujące kulturę muzyczną i estradową państw natowskich – naszych sojuszników. Jednak mimo imponującej różnorodności przedsięwzięć podejmowanych przez Zespół należy pamiętać, że jego głównym zadaniem, jako instytucji wojskowej, jest propagowanie i kultywowanie tradycji naszego oręża, a to realizuje się najpełniej i najefektowniej przez widowiska historyczne oparte na precyzyjnych, często fabularyzowanych scenariuszach. I

ch podstawowym tworzywem są pieśni. To one przeniosły do naszych czasów sławę polskiego rycerstwa, czynów żołnierskich i bohaterstwa. To one świadczą o umiłowaniu ojczyzny i wolności. Niektóre z tych pieśni daleko wykraczają poza kronikarski zapis wydarzeń.

Widowiska prezentowane przez Zespół poświęcone bywają czasem tylko jednemu wydarzeniu, na przykład powstaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, czy któremuś z wielkich powstań narodowych, a innym razem – całemu okresowi naszych dziejów.

Więcej na temat zespołu możesz przeczytać tutaj

źr. rzawp.pl

Udostępnij ten wpis i podziel się ze znajomymi.

Posted by tomaszowiak.net on
Tagi
Więcej z tej kategorii
1
TOMASZÓW LUBELSKI
Szukaj na Tomaszowiaku
Reklama Ten baner wyświetlono 2 270 649 razy.
Dodaj ogłoszenie