O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Rzeszowie?

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Rzeszowie?

Dla miłośników krótkich wyjazdów dobrym kierunkiem jest położony na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego Rzeszów. Stolica województwa podkarpackiego to miasto atrakcyjne nie tylko dla turystów szukających odpoczynku, ale także miłośników zabytków i historii.

Weekendowy wypoczynek

Przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z atrakcjami turystycznymi na stronie internetowej Rzeszowa. Pozwoli to dobrze rozplanować pobyt i wybrać atrakcje odpowiednie do własnych zainteresowań. Przydatne w zaplanowaniu podróży na pewno będą też internetowe wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych, jak GoEuro, gdzie można sprawdzić połączenia autobusowe z Rzeszowem.

Po przyjeździe koniecznie trzeba wybrać się do Muzeum Dobranocek, które zaciekawi nie tylko najmłodszych turystów. Wspaniała kolekcja pamiątek, bajkowe figurki i pierwsze gadżety z bohaterami dobranocek gwarantują sentymentalną podróż każdemu, kto pamięta Misia Coralgola, Uszatka czy Smerfy.

Zabytki Rzeszowa

Będąc w Rzeszowie warto odwiedzić Rynek z Ratuszem i XVII-wieczną studnią, który choć mocno zmieniony na przestrzeni wieków, nadal jest urokliwym centrum miasta. Sam Ratusz powstał pod koniec XVI wieku na zlecenie Mikołaja Spytki Ligęzy, który otrzymał ziemie rzeszowskie wraz z posagiem pierwszej żony Zofii. Niezapomnianych wrażeń dostarczy na pewno Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice", czyli podróż 10 metrów pod powierzchnię ziemi. Wycieczka obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy o łącznej długości 369 metrów, w których w dawnych wiekach szukano schronienia przed nieprzyjacielem lub przechowywano towary handlowe.

Zwiedzanie pod otwartym niebem

Przy ładnej pogodzie dobrze uwzględnić w planie dnia dwa zabytki, które nie są udostępnione zwiedzającym: XVI-wieczny Zamek Lubomirskich, w którym obecnie mieści się Sąd i Prokuratura, oraz równie wiekowy Letni Pałac Lubomirskich, siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej. Amatorzy perełek architektonicznych powinni zawędrować także w Aleję Pod Kasztanami, gdzie stoją trzy secesyjne wille z przełomu XIX i XX wieku. Dwie z nich zaprojektował znany rzeszowski architekt Tadeusz Tekielski. Interesującym elementem architektonicznym miasta jest także jedyna w Europie okrągła kładka nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Warto zajść tam późnym wieczorem, kiedy przejście jest podświetlone.

Atrakcje dla aktywnych

Miasto proponuje też liczne trasy rowerowe, pola golfowe, korty, a także parki linowe. Co bardziej wytrawni turyści mogą zmierzyć się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, czyli ponad dwoma tysiącami kilometrów trasy rowerowej, której szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski, między innymi województwo podkarpackie. Rzeszów leży na trasie pomiędzy Łażową a Łańcutem. Z ciekawych sezonowych atrakcji miasta godna polecenia jest Fontanna Multimedialna u podnóża Zamku i Pałacu letniego Lubomirskich. Zorganizowane pokazy odbywają się w każdą sobotę od maja do października.

Autor: Andrzej Kula

Podobne publikacje