Reklama Ten baner wyświetlono 204 229 razy.
UPZ EDU 1UPZ EDU 1

Wiadomości

Gorący temat | 121658 wyświetlenia

Prawo budowlane. Odrolnienie działki pod budowę domu – krok po kroku

17 kwiecień 2018 10:20
Odrolnienie działki pod budowę domu – krok po kroku,

Sprzedam 4 nowe opony letnie

sprzedam 4 nowe opony letnie,
tomaszów Lubelski 22-600

Zanim rozpoczniesz starania o budowę wymarzonego domu z ogrodem, sprawdź stan prawny przynależącej do ciebie działki. Żeby postawić budynek mieszkalny na działce rolnej, musisz najpierw zmienić jej status z rolnej w budowlaną. To proces, który może rozciągnąć się w czasie, a czasami okazać się niemożliwy do przeprowadzenia.

Procedura ma różny przebieg – w zależności od miejscowego planu zagospodarowania. Jak przeprowadzić odrolnienie działki pod budowę domu? Jakie dokumenty przygotować i gdzie je złożyć? Pomagamy przejść przez odrolnienie działki pod budowę domu krok po kroku.

Kiedy postarać się o odrolnienie działki?

W prawie działki mają różny status, który decyduje o ich przeznaczeniu i wartości. Działka rolna, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest pod uprawę rolną. Dopóki taki jest jej stan prawny, jej właściciel nie może wnieść na jej terenie budynku innego niż gospodarczy. Często jednak grunty rolnicze leżą w lokalizacji, która idealnie nadawałaby się pod budowę wymarzonego domu. Czy taka inwestycja z góry skazana jest na porażkę? Prawodawca pozostawia właścicielowi otwartą furtkę: składając wniosek z uzasadnieniem, przeznaczenie działki można zmienić. Żeby na gruncie rolniczym postawić budynek mieszkalny, trzeba rozpocząć procedurę odrolnienia – zmiany statusu gruntu z rolniczego na budowlany. Proces ten ma różny przebieg i długość trwania w zależności od założeń miejscowego planu zagospodarowania. Trzeba liczyć się również z możliwością odpowiedzi odmownej. Dlaczego warto postarać się o odrolnienie działki pod budowę domu? To rozwiązanie ma dwie zalety: możliwość wybudowania wymarzonego domu dla rodziny oraz wzrost wartości działki.

Odrolnienie działki – jakie warunki?

Przeznaczenie działki określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To gmina decyduje, jaką rolę spełniać będzie dany teren – tę wyznacza się zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Żeby przeprowadzić odrolnienie działki pod budowę domu, trzeba złożyć wniosek do gminy, będąc gotowym na odpowiedź odmowną. W złożonym do wójta, burmistrza lub prezydenta wniosku, należy podać odpowiednie uzasadnienie. Właściciel działki rolnej, która ma zostać przekształcona w działkę nierolną, powinien wskazać jej niską użyteczność jako gruntu pod uprawę. Warto wskazać, że działka jest rolna tylko formalnie – bo na przykład położona jest w obrębie miasta. Właściciel powinien również podkreślić, że po zmianie statusu działki, nie będzie na jej terenie prowadził uprawy. Warunkiem, który musi spełnić działka, która ma ulec odrolnieniu, jest niska wartość jako gruntu rolnego. Dodatkowym argumentem za odrolnieniem będzie więc wskazanie niskiej kategorii gruntu w klasyfikacji jakości gleby. Im lepsza gleba, tym większe trudności w staraniach o odrolnienie działki pod budowę domu.

Odrolnienie działki pod budowę – potrzebne dokumenty

Jak rozpocząć procedurę odrolnienia działki? Najpierw należy zgromadzić niezbędne dokumenty. W urzędzie gminy należy przedstawić wypis i wyrys planu zagospodarowania miejscowego. Niezbędny będzie również odpis z księgi wieczystej oraz dokument potwierdzający własność nieruchomości. Komplet dokumentów dopełni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta zarządzającego gminą. Niezależnie od wartości działki (zaklasyfikowania jakości gleby), wniosek i uzupełniające go dokumenty, zawsze składane są w gminie, do której przynależy działka. W niektórych przypadkach jednak o odrolnieniu nie decyduje wójt czy burmistrz, ale minister rolnictwa. Jeśli wartości gleby należy do kategorii I-III, na odrolnienie działki pod budowę domu zgodę musi wyrazić ministerstwo rolnictwa – z tym kontaktuje się urząd gminy, nie właściciel działki.

Odrolnienie działki to nie wszystko

Czy wydanie decyzji o odrolnieniu wystarczy, żeby starać się o pozwolenie na budowę? Pod odrolnieniu działki pod budowę domu, pora na drugi etap procedury: należy wyłączyć działkę z produkcji rolnej. Ta formalność zostaje pominięta w przypadku terenów o niskiej użyteczności rolniczej: użytków rolnych klasy IV, IVa, IVb, V i Vi wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego. W przypadku gruntów klasy IV, IVa, IVb zgoda jest niezbędna tylko w przypadku, gdy na terenie gminy obowiązuje uchwała o ochronie tego rodzaju gruntów. Jeśli chodzi o użytki najwyższej jakości I, II, IIIa i IIIb oraz gruntów klasy IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego – decyzję o wyłączeniu musi wydać wydział geodezji lub gospodarki nieruchomościami starostwa powiatowego.

Wydanie decyzji o zabudowie

Jakie kryteria musi spełnić grunt, żeby gmina mogła wydać pozwolenie na budowę? Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest warunkowane następującymi czynnikami:– co najmniej jedna z sąsiadujących działek, dostępnych z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób umożliwiający określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy,– działka ma dostęp do drogi publicznej,– uzbrojenie działki jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego,– teren został wcześniej odrolniony,– decyzja jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Jeśli teren spełnia łącznie wszystkie te wymagania, można rozpocząć starania o budowę domu, czyli o uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego niezbędny będzie projekt domu, oraz jego adaptacja do odrolnionej wcześniej działki.

mat.: Krzysztof Buchalski


Komentarze (0 komentarz)

 • Żadne komentarze nie zostały dodane.

Może Cię zainteresować

Film
Nowa droga na odcinku Łaszczówka - Ruda Żelazna

Nowa droga na odcinku Łaszczówka - Ruda Żelazna

Zobacz wideo z podsumowania inwestycji. Wywiadu udzieliła Wójt Gminy Tomaszów...
 • 17.07.2020
Film
Zobacz relacje wideo z wystąpienia Premiera Morawieckiego w Tomaszowie Lubelskim
Warto zobaczyć

Zobacz relacje wideo z wystąpienia Premiera Morawieckiego w Tomaszowie Lubelskim

Co premier Morawiecki ma do powiedzenia mieszkańcom Tomaszowa Lubelskiego?
 • 01.07.2020
Film
Nowy miejski basen - OSIR Tomasovia Tomaszów Lubelski
Warto zobaczyć

Nowy miejski basen - OSIR Tomasovia Tomaszów Lubelski

Długo wyczekiwany przez mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego basen już niedługo ...
 • 29.06.2020
Film
Pokaźne molo nad stawami to efekty przeprowadzonej inwestycji w Rogóźnie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jezierni - zobacz film promocyjny

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jezierni - zobacz film promocyjny

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoły. Obejrzyj film promocyjny
 • 08.06.2020
Pandemia zachęca do zakupów w Internecie

Pandemia zachęca do zakupów w Internecie

Warto zadbać, aby były bezpieczne
 • 07.04.2020
 • Redakcja
Tarcza antykryzysowa. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
Warto zobaczyć

Tarcza antykryzysowa. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Sprawdź czy Ci przysługuje i jak złożyć wniosek!
 • 03.04.2020
 • Redakcja
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Warto zobaczyć

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Agencja Rozwoju Roztocza poszukuje osób zainteresowanych rozpoczęciem prowadz...
 • 26.02.2020
Zrobiliśmy im stronę internetową, a oni spot reklamowy dla popularnego Hotelu w Arłamowie
Warto zobaczyć

Zrobiliśmy im stronę internetową, a oni spot reklamowy dla popularnego Hotelu w Arłamowie

Dla nowopowstałej firmy z Rzeszowa mieliśmy okazję przygotować stronę interne...
 • 31.01.2020
Powstanie sala gimnastyczna w Łaszczówce!
Warto zobaczyć

Powstanie sala gimnastyczna w Łaszczówce!

Dnia 7 stycznia 2020 r. została podpisana przez Marzenę Czubaj-Gancarz Wójt G...
 • 13.01.2020
Czym jest i co oferuje firma Tomaszowiak?
Warto zobaczyć

Czym jest i co oferuje firma Tomaszowiak?

Firma Tomaszowiak Konrad Kosiorski świadczy usługi z zakresu szeroko pojętej ...
 • 20.12.2019
TOMASZÓW LUBELSKI

Nadchodzące wydarzenia

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się .