O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • „Krwioobieg Terytorialsa” w Lublinie - promocja idei krwiodawstwa, transplantacji i zdrowego stylu życia
Tomasz Wojciech AntoniukTomasz Wojciech Antoniuk

„Krwioobieg Terytorialsa” w Lublinie - promocja idei krwiodawstwa, transplantacji i zdrowego stylu życia

„Krwioobieg Terytorialsa” w Lublinie - promocja idei krwiodawstwa, transplantacji i zdrowego stylu życia

W sobotę 26 maja br., na placu Litewskim odbędzie się lubelska edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Celem akcji jest zbiórka krwi oraz promocja idei krwiodawstwa, transplantacji i zdrowego stylu życia. Z tej okazji lubelscy Terytorialsi przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców Lublina. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Już w najbliższą sobotę, na placu Litewskim, w godzinach 12.00-18.00 w ramach projektu „Krwioobieg Terytorialsa” powstanie „białe miasteczko”. Głównym celem przedsięwzięcia, będzie zbiórka krwi i zasilenie banków krwi podmiotów leczniczych na Lubelszczyźnie. Zbiórka będzie prowadzona przez cały dzień, w specjalnym krwiobusie, pod okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Każdy będzie mógł przyłączyć się do akcji i oddać krew. Dobry przykład dadzą żołnierze 2 LBOT, którzy licznie stawią się na zbiórce, aby w ten sposób zaakcentować swoją gotowość wsparcia społeczności lokalnej.

Ważnym punktem „Krwioobiegu Terytorialsa” będzie udział wolontariuszy z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którzy w ramach kampanii „Twoje TAK ma znaczenie” opowiedzą o przeszczepach.

W punktach medycznych będzie można skorzystać z darmowych konsultacji, porozmawiać ze specjalistami o zdrowym stylu życia, profilaktyce zdrowotnej, a także bezpłatnie wykonać podstawowe badania lekarskie, takie jak: EKG, spirometria, poziom glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprezentują, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy z użyciem fantoma i defibrylatora. Udostępnią Body Analyzer - profesjonalne urządzenie do analizy składu ciała. Przy okazji będzie można obejrzeć sprzęt i wyposażenie lubelskiej brygady, a także dowiedzieć się, jak zostać Terytorialsem.

Na scenie wystąpią zespoły muzyczne, będą pokazy sztukmistrzów, szermierki, walki mieczami, tresury psów, pokazy tańca. Swój sprzęt zaprezentują służby mundurowe, m.in.: straż pożarna, straż graniczna, żandarmeria wojskowa, policja. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - dmuchańce, malowanie twarzy, a także konkurs plastyczny pt. „Krew darem życia”.

Organizatorem akcji jest 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W przedsięwzięcie licznie zaangażowali się przedstawiciele lubelskich władz samorządowych, instytucji wojskowych, służby mundurowe, organizacje pozarządowe oraz środowiska kombatanckie. Partnerami projektu są: Komenda Miejska Policji w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, RCKiK w Lublinie, PCK Lubelski Oddział Okręgowy, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Wydział Żandarmerii Wojskowej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie, Straż Miejska w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, Legia Akademicka, 1 Wojskowy Szpital z Polikliniką w Lublinie, Stowarzyszenia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 „Krwioobieg Terytorialsa” – Projekt, który ratuje życie!

„Krwioobieg Terytorialsa” to długofalowy projekt organizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców naszego kraju. Główne cele projektu to zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Szacuje się, że w ramach projektu, liczba honorowych dawców krwi zwiększy się o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii, planowane jest dotarcie do wszystkich żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Projekt wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki szybko rosnącemu potencjałowi Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnej, w której żołnierze WOT na co dzień funkcjonują.

Kuchnia projektu

W celu sprawnej realizacji projektu w każdej kompanii lekkiej piechoty zostanie powołany żołnierz - koordynator HDK. Jego zadaniem będzie dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Program projektu „Krwioobieg Terytorialsa”, 26.05.2018, plac Litewski w Lublinie

(wydarzenia na scenie)

12.00 – Rozpoczęcie akcji „Krwioobieg Terytorialsa”, wystąpienie Dowódcy 2 LBOT oraz okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz miasta Lublin i województwa lubelskiego

12.20 – 13.00 – Występ zespołu „Savoir Breath”

13.00 – Wystąpienie przedstawiciela Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

13.10 – 13.40 – Występy zespołów dziecięcych

13.40 – 14.10 – Występ Aleksandry Maksim (podwójna stypendystka Prezydenta Miasta i Marszałka Województwa Lubelskiego)

14.10 – 15.00 – Występ zespołu „Whisky Baron”

15.00 – 15.10 – Pokaz udzielania pierwszej pomocy cz. I

15.10 – 15.35 – Pokazy sztukmistrzów

15.35 – 15.50 – Pokaz szermierki

15.50 – 16.30 – Pokazy taneczne

16.30 – 16.50 – Pokaz udzielania pierwszej pomocy cz. II

16.50 – 17.05 – Występy zespołów dziecięcych

17.05 – 17.20 – Pokaz tresury psów

17.30 – Zakończenie akcji, podsumowanie zbiórki krwi, wystąpienie organizatora.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

mat.: kpt. Damian STANULA - OFICER PRASOWY, 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Podobne publikacje