Reklama Ten baner wyświetlono 130 535 razy.
Szkoła Jeziernia
Miasto Tomaszów LubelskiKultura i rozrywka
Gorący temat | 3422 wyświetlenia

Tomaszów Lubelski. Czy jest szansa na remont Tomaszowskiego Domu Kultury? Dariusz Krech zdradza plany na przyszłość

Czy jest szansa na remont Tomaszowskiego Domu Kultury? Dariusz Krech zdradza plany na przyszłość, D. Krech

D. Krech

Reklama Ten baner wyświetlono 10 050 545 razy.
Bank Spółdzielczy Top
Dariusz Krech podsumowuje tegoroczną działalność Tomaszowskiego Domu Kultury oraz zdradza nam plany na przyszłość! Zapraszamy do lektury.

Panie Darku, proszę opowiedzieć o działalności Tomaszowskiego Domu Kultury.

Działalność Naszego Domu Kultury jest bardzo intensywna, cały czas coś się dzieje. Przede wszystkim staramy się rozpoznawać i rozwijać talenty. Pozwalamy doświadczać sztuki, jesteśmy otwarci na ludzi, słuchamy muzyki, gramy i śpiewamy zarówno poważnie jak i na wesoło, tańczymy zarówno folk mając na myśli nasze słynne już na całym świecie „Roztocze” jak i nowocześnie hip-hopowo w formacji tanecznej „New Wave Two”, nie zapominając również o tańcach towarzyskich dla wszystkich.

W Domu Kultury możemy kupić wyjątkowy obraz wykonany podczas międzynarodowych plenerów malarskich przez artystów z całego świata, a potem wystawianych rokrocznie podczas październikowego wernisażu prezentującego nowe zbiory. Możemy nawet sami go namalować zapisując się na zajęcia plastyczne do Pani instruktor Marzeny Mazurek.

W Domu Kultury oprócz wydarzeń na żywo mamy też strefę audiowizualną, czyli cyfrowe kino KADR 3D 4K i tutaj również oferujemy mieszkańcom rozrywkę na wysokim poziomie. Oprócz normalnej pracy kina i prezentacji premier filmowych organizujemy również specjalne seanse kinowe np. „Wagary w TDK”, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem szkół podstawowych i średnich z całego powiatu tomaszowskiego.

Wyobraźmy sobie zwykły dzień tygodnia, wchodzimy do TDK, jakie zespoły możemy spotkać i z jakich zajęć możemy skorzystać?

Na scenie Domu Kultury występują i trenują zespoły takie jak: Zespół Folklorystyczny Roztocze wraz z kapelą, Zespół tańca nowoczesnego „New Wave Two”, „Złoty Tabor” i „Tamburino” prezentujące muzykę romską, „Tomaszowska Kapela Podwórkowa”, Zespoły Artystyczne „Harmonia” i „Sonata”, chóry UTW „Camerata” i „Tomaszowiacy”. Działają również koła: plastyczne, szachowe, brydżowe, hafciarskie, żywego słowa, warsztaty wokalne, kapela młodzieżowa Roztocza. Oprócz tego można skorzystać z zajęć baletu, aerobicu, zajęć rytmicznych i tańca towarzyskiego. Do grup zainteresowań dołączyły niedawno Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Lejdis”, chór dziecięcy oraz „Grupa z fantazją”.

Wiele wydarzeń kulturalnych za nami, z których jest Pan najbardziej zadowolony?

Ze wszystkich jestem bardzo zadowolony, lecz to nie o moje zadowolenie chodzi. Bardziej interesuje mnie czy mieszkańcy korzystający z naszej oferty kulturalnej są zadowoleni. Jeżeli ludzie są zadowoleni, a co za tym idzie „głodni” większych ilości wydarzeń kulturalno-ozrywkowych i nasze wydarzenia przyjmowane są z wielką aprobatą wtedy mogę śmiało powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowany.

A jak by je Pan podsumował?

Na przestrzeni tego roku do tej pory zorganizowaliśmy 76 wydarzeń kulturalnych, a 79 współorganizowaliśmy z innymi instytucjami. Największą imprezą organizowaną rokrocznie są „Dni Tomaszowa”, podczas których prezentujemy mieszkańcom i licznym gościom przybyłym z całej Polski, występy gwiazd muzyki rozrywkowej. Akurat w tym roku na naszej scenie gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk, którego obecność zapełniła stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim. Cały stadion w rytm muzyki dosłownie nawiązując do słów hitu „Oszalał przez te oczy zielone”. Również tego dnia ze swoim repertuarem wystąpił legendarny zespół VOX. Oprócz zorganizowanych koncertów były też inne atrakcje np. kiermasze czy „Gra Miejska” dla wszystkich chętnych.

Drugą co do wielkości imprezą był sierpniowy „Jarmark Ordynacki”, podczas którego wystąpił zespół „Kombii”, Rudi Schuberth czy Zespół The Chance. Gościła u Nas wtedy Telewizja Polska TVP Lublin, która wyprodukowała cały materiał o Tomaszowie, kulturze i wyjątkowych ludziach z pasją.

Pierwszy raz właśnie w tym roku organizowana była w sierpniu „Wyprzedaż garażowa”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i w związku z tym mogę zdradzić, że będziemy współorganizować kolejne edycje.

We wrześniu odbyły się ponownie zawody w jeździe na deskorolce i bmx „Pokaż Skillsy”. Podczas imprezy zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności, w ramach tego wydarzenia odbyły się również warsztaty z Dj-em, warsztaty graffiti i występy znanych artystów sceny hip-hop.

Działalność Domu Kultury to również ogromna ilość żywego kontaktu ze sztuką i to niezwykłe doświadczenie daje nam teatr. Przyjeżdżają do nas przeróżne teatry, teatry muzyczne i kabarety z całej Polski, aby prezentować się naszej publiczności. Niezwykłym zainteresowaniem i wręcz docenieniem przez mieszkańców całego Roztocza cieszą się nasze spektakle zarówno świeckie, jak i te sakralne takie jak np. „Misterium Męki Pańskiej” przed świętami Wielkiej Nocy, organizowane przez Zespół Teatralny.

Organizujemy również różne warsztaty muzyczne np. gospel, konkursy takie jak Powiatowy Konkurs Wiedzy o Kulturze czy konkursy recytatorskie. Współpracowaliśmy przy organizowaniu „Narodowego Czytania”, koncertu „Tomaszów Tworzy” i przy „Bitwach pod Tomaszowem”. „Noc kultury” zorganizowana po raz kolejny cieszyła się w tym roku rosnącym zainteresowaniem. W okresie świątecznym po raz kolejny zawita do Tomaszowa miasteczko Coca – Coli, a już niebawem na początku października zagości na naszym rynku miejskim I Zlot Food Trucków, podczas którego będziemy mogli skosztować m.in. specjałów kuchni tajskiej czy śródziemnomorskiej. Oprócz tego organizujemy pikniki, takie jak Piknik Koła Gospodyń Miejskich „Lejdis”, kiermasze np. wielkanocny, turnieje par brydżowych i turnieje szachowe.

W TDK mają miejsce przeróżne koncerty np. „Stachuriada”, którą mamy przyjemność współorganizować wraz z Miejską Biblioteką Publiczną, Konkurs Piosenki Ekologicznej, Powiatowe Eliminacje Konkursu Piosenki Patriotycznej, Dni Muzyki Sakralnej „Jednemu Panu Śpiewamy” czyli cykl dwóch koncertów organizowanych w cerkwi i w kościele, „Koncerty Orkiestr”, „Śpiewanie Pieśni Patriotycznych”, „Tomaszów Tworzy”, „Pożegnanie lata”, wszystkie koncerty okazjonalne i charytatywne m.in. gramy dla „WOŚP”. Koncerty grywają u Nas również lokalni młodzi muzycy z Tomaszowskiej Szkoły Muzycznej. Podejmujemy współpracę z różnymi publicznymi i prywatnymi szkołami, przedszkolami i stowarzyszeniami z miasta i powiatu.

Jakie ma Pan plany na przyszłość co do imprez, wydarzeń kulturalnych? Czego w Tomaszowie brakuje? I co chciałby Pan zmienić?

Razem z moimi pracownikami diagnozujemy potrzeby kulturalne Tomaszowa. Staramy się widzieć zarówno potencjały jak i deficyty kulturalne naszej społeczności. Małymi krokami proponujemy rozwiązania wszelkich zapotrzebowań i inspirujemy do wszechstronnego rozwoju kulturalnego. Marzę o tym, aby Tomaszów przyciągał jeszcze większą ilość ludzi, żeby systematycznie wzrastała liczba imprez, festiwali teatralnych, tanecznych i muzycznych dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich grup „wtajemniczenia” od początkujących do profesjonalnych. Chciałbym, aby Tomaszów był kulturalną stolicą Roztocza Środkowego, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy jest szansa na remont TDK, a głównie sali kinowej?

Taka szansa oczywiście jest i nie mówimy tylko o sali kinowej, ale o remoncie całej instytucji. Mamy przygotowany projekt budowlany i wykonawczy wraz z kosztorysami, który zakłada modernizację wnętrza Tomaszowskiego Domu Kultury. W projekcie ujęto wymianę instalacji, zakup niezbędnego sprzętu multimedialnego i komputerowego, odrestaurowanie sal tanecznych, plastycznych, sal zajęć i pomieszczeń administracji. W czasie przygotowywania projektu głównie skupiliśmy się na modernizacji sali widowiskowo – kinowej, jej adaptacji akustycznej, wymianie sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego i całej wizualizacji (zaplecza technicznego i foteli). Projekt zakłada również zakup profesjonalnego sprzętu akustyczno – nagłośnieniowego (plenerowego) oraz pozostałego sprzętu usprawniającego działanie Tomaszowskiego Domu Kultury.

Czy będzie możliwość oglądania większej ilości premier filmowych?

Oprócz normalnej pracy kina odbywają się u Nas premiery kinowe. Tylko w tym roku odbyło się 12 premier filmów polskich, które obejrzało około 5500 widzów i 8 premier filmów zagranicznych. Nasze statystyki wskazują, że prezentujemy coraz więcej premier filmowych, jednak musimy pamiętać, ze sala kinowa spełnia dwie role – jest również salą widowiskową, więc często wykorzystywana jest również w innym celu, co czasami uniemożliwia nam podpisanie umów na filmy premierowe.

Czy w TDK pojawi się punkt z tzw. małą gastronomią, który pozwoli na zaopatrywanie się w przekąski i smakołyki przed seansami?

Tak, pojawi się taki punkt. Zaplanowany jest on w projekcie modernizacji Tomaszowskiego Domu Kultury. Według planu będzie usytuowany w holu głównym. Oprócz punktu małej gastronomii mamy zaplanowaną również budowę profesjonalnej szatni dla widzów i portierni. Szukamy jednak w dalszym ciągu źródeł finansowania tego projektu.

Jak TDK obchodzi rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości? Czy mają miejsce jakieś wyjątkowe wydarzenia?

Tak, oczywiście, pamiętamy o tej symbolicznej i wyjątkowej dacie. Z tej okazji prezentujemy filmy patriotyczne np. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, czy „Katyń – ostatni świadek”. Wraz z Chórem Tomaszowiacy organizowaliśmy V Roztoczański Koncert Chórów pn. „Pieśni Religijne i patriotyczne”. W lipcu odbyła się dla mieszkańców operetka niepodległościowa pn. „Sto lat! Polsko”, przygotowana przez solistę Teatru Wielkiego Opery w Poznaniu – Pana Tomasza Raczkiewicza. W listopadzie odbędzie się również koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wystawa malarska Pana Krzysztofa Trzaski, Przegląd Patriotyczny Chórów, Wieczornica Patriotyczna i koncert pt. „Mali Patrioci dla Niepodległej” pod patronatem Burmistrza Miasta.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę i oczywiście życzymy sukcesów w realizowaniu dalszych planów!


Udostępnij ten wpis i podziel się ze znajomymi.

Posted by tomaszowiak.net on


 • Autor Redakcja
 • Dodane 9 months wcześniej
Komentarze
Liczba komentarzy 2
  • Lotek29.09.2018 06:51
   5 55
   Idą wybory... to zaczynają się obiecanki cacanki, w tdk nic się nie zmieniło od dłuższego czasu i myślę, że pozostanie tak jeszcze dlugo
  • Konferensjer29.09.2018 16:22
   1 50
   Lotek a co byś chciał zmienić? Chciaz generalnie trochę racji masz. Wybory sprawiają że nagle wszyscy wyjątkowo aktywni. Ciekawe na jak dlugo to zostanie
Dodaj komentarz

Może Cię zainteresować

Film
VIII Jarmark Susiecki - gwiazdą wieczoru będzie zespół "DEJW"

Susiec. VIII Jarmark Susiecki - gwiazdą wieczoru będzie zespół "DEJW"

WydarzeniaImprezyGmina SusiecKultura i rozrywka
 • Wydarzenie 28.04, 15:00
Zaproszenie do udziału w IV spotkaniu z cyklu Geniusze Zabawy w Klubie Janki

Galeria Twierdza Zamość. Zaproszenie do udziału w IV spotkaniu z cyklu Geniusze Zabawy w Klubie Janki

RegionWydarzeniaKultura i rozrywka
 • Wydarzenie 06.04, 13:00
Film
Wygraj bilet na spektakl "Mężczyzna idealny" w gwiazdorskiej obsadzie!
Popularne

WYNIKI KONKURSU. Wygraj bilet na spektakl "Mężczyzna idealny" w gwiazdorskiej obsadzie!

Okazje i promocjeKultura i rozrywka
 • Wydarzenie 21.03, 22:41
Wyniki konkursu - wygraj podwójny bilet na Koncert Noworoczny

Rozrywka w Tomaszowskim Domu Kultury. Wyniki konkursu - wygraj podwójny bilet na Koncert Noworoczny

Miasto Tomaszów LubelskiOkazje i promocjeKultura i rozrywka
 • Wydarzenie 20.02, 23:33
Film
Walentynkowy Bilet za grosz. Zabierz swoją sympatię na film Planeta Singli 3!
Popularne

WYNIKI KONKURSU. Walentynkowy Bilet za grosz. Zabierz swoją sympatię na film Planeta Singli 3!

Kultura i rozrywkaBilet za grosz
 • Wydarzenie 12.02, 18:40