Reklama Ten baner wyświetlono 62 287 razy.
Galeria Twierdza Zamość

Region. Zapalili ponad 1 000 zniczy na grobach pogranicza polsko-ukraińskiego

Zapalili ponad 1 000 zniczy na grobach pogranicza polsko-ukraińskiego,
W weekend 27 – 28 października grupa 41 osób z Lublina, Włodawy, Hrubieszowa, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Ulhówka, Tarnoszyna, Korczmina, Budynina wybrała się na Ukrainę w celu zapalenia i uprzątnięcia cmentarzy, na których pochowani zostali Polacy. Odwiedzili między innymi cmentarze w Uhrynowie, Warężu, Bełzie, Stajach, Uchnowie, Żółkwi i Mostach Wielkich.
- Celem było by pamiętać. Pojechaliśmy z okazji zbliżających się świąt listopadowych podczas, których pamiętamy o swoich najbliższych. Drugie święto to odzyskanie przez Polskę niepodległości. To było u podstaw tego, że odwiedziliśmy pogranicze polsko-ukraińskie. Wymuszone procesy migracyjne, ostatnie z 1951 roku (mowa o Akcji H-T) oraz z lat 1943-1947, związane z tragicznymi losami Polaków tam mieszkających sprawiły, że w większości przypadków jesteśmy jedynymi, którzy odwiedzają te nekropolie. Aby nieco je uporządkować i najważniejsze... pamiętać w krótkiej modlitwie. Z drugiej strony tak blisko zarazem tak daleko. Te miejsca potrzebowały nas - mówi Mariusz Skorniewski, organizator wyjazdu.
Tegoroczna akcja porządkowania polskich miejsc pamięć skupiła się na kościele polskim w Leszczkowie, małej miejscowości w okolicy Waręża. Grupa posprzątała zapuszczoną ruinę, uprzątnięte zostało wnętrze i otoczenie.
- Połączyliśmy akcje: „Porządkujemy cmentarze na pograniczu” i „Zapal znicz na pograniczu”. Trzecią akcją było przekazanie darów dla mieszkających tam Polaków. Zebrane i przekazane przez darczyńców znicze oraz pomoc materialna będą rozdzielane wśród polskich rodzin mieszkających na terenie zachodniej Ukrainy - dodaje organizator.
Organizatorami akcji byli: Stowarzyszenie „Robim co możem” Ulhówek, radni miasta Zamość: Rafał Zwolak, Wiesław Nowakowski, szkoły w Zamościu, społeczności lokalne. Akcja zbieranie zniczy i odzieży miała miejsce w: Tarnoszynie, Dyniskach, Hubinku oraz powiecie tomaszowskim.
- Nie poddajemy się. Zbieramy dla dzieci na Mikołaja, których jest sporo. Najwięcej w szkółce niezielnej w Żółkwi oraz dla dzieci z Czerwonogradu, Sokala. Zapewne wybierzemy się z pomocą z początkiem grudnia - zapewnia Mariusz Skorniewski.

Przejdź do albumu Zapalili ponad 1 000 zniczy na grobach pogranicza polsko-ukraińskiego, fot.

Komentarze
Liczba komentarzy 0
  Brak komentarzy
Dodaj komentarz

Może Cię zainteresować

Władze powiatu zostały wybrane
Bardzo popularne Musisz zobaczyć!

Starostwo Powiatowe. Władze powiatu zostały wybrane

Miasto Tomaszów LubelskiRegionGospodarka
 • 19.11.2018
 • Administrator
 • 2
Spekulacjom nie ma końca. Kto do władz w Starostwie?

Polityka. Spekulacjom nie ma końca. Kto do władz w Starostwie?

AktualnościRegion
 • 16.11.2018
 • Redakcja
 • 0
Zapisy na Międzypowiatowy Dzień Seniora

Krynice. Zapisy na Międzypowiatowy Dzień Seniora

RegionWydarzenia
 • Dzisiaj 14:00
Film
Zamojskie uroczystości w dniu 11 listopada - jak wyglądały? Zobacz!

WIDEO. Zamojskie uroczystości w dniu 11 listopada - jak wyglądały? Zobacz!

RegionWydarzenia
 • 12.11.2018
 • Redakcja
 • 0
Zamknij