Reklama Ten baner wyświetlono 5 947 509 razy.
Bank Spółdzielczy
Na sygnaleMiasto Tomaszów Lubelski
Gorący temat | 4414 wyświetlenia

Powiat tomaszowski. „Psia grypa” w Tomaszowie Lubelskim - ponad 55 policjantów poszło na zwolnienie

„Psia grypa” w Tomaszowie Lubelskim - ponad 55 policjantów poszło na zwolnienie,
Funkcjonariusze Policji przechodzą do kolejnego etapu protestu, który rozpoczął się kilka miesięcy temu: za drobne przewinienia zamiast karać mandatem karnym dają pouczenia słowne, masowo biorą zwolnienia lekarskie L-4.
W Komendzie Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim 37 procent ze 154 pracujących policjantów jest na zwolnieniach lekarskich. - Ciągłość służby zostanie zachowana - informuje Agnieszka Leszek, rzecznik Prasowy KPP w Tomaszowie Lubelskim.
Policjanci od kilku miesięcy próbują przekonać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do swoich postulatów. Są to między innymi: wyższe wynagrodzenie, zmiany w systemie emerytalnym, pełnoprawne zwolnienia chorobowe.

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowane zostały propozycje, które mają skłonić stronę związkową do zawarcia porozumienia. Poniżej prezentujemy ich treść.

Podczas rozmów z resortem związki zawodowe zgłaszały, że w służbach jest oczekiwanie dodatkowych podwyżek w 2019 r. MSWiA stoi na stanowisku, że funkcjonariusze za swoją trudną i odpowiedzialną służbę powinni być godnie wynagradzani.

Niestety w służbach mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami m.in. w kwestii wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Od 2016 r. Rząd Prawa i Sprawiedliwości systematycznie podnosi uposażenia funkcjonariuszy, a także wynagrodzenia pracowników cywilnych służb.

Przypominamy, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb otrzymali podwyżki od 1 stycznia 2016 r. Wtedy uposażenia funkcjonariuszy wzrosły o 202 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 154 zł. Także od 1 stycznia 2017 r. uposażenie funkcjonariuszy wzrosło średnio o 253 zł, a pensje pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.

Warto zaznaczyć, że od 1 maja tego roku kolejne podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP. Wzrost uposażenia obejmował najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł.

Od 1 stycznia 2019 r. w ramach podwyżek z Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze SOP otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł.

MSWiA proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy od 1 lipca 2019 r. - przeciętnie o 253 zł na etat.

W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę w kwocie 250 zł od 1 lipca 2019 r.

Oznacza to, że dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń, w lipcu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio (wraz z nagrodą roczną) o około 1 100 zł więcej niż w 2015 r., a pracownicy cywilni o około 1 000 zł (wraz z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym).

Przypominamy, że od 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstępują do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym będzie przysługiwała emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Muszą być spełnione łącznie te dwa warunki.

Propozycja MSWiA polega na rezygnacji z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.

Kolejna przedstawiona związkom zawodowym propozycja MSWiA dotyczy rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby tzw. nadgodziny wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

MSWiA proponuje, aby od 1 lipca 2019 r. wprowadzić odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Zastosowane byłyby 6-miesięczne okresy rozliczania nadgodzin.

Od 1 czerwca 2014 r. wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy.

Związkowcy postulowali, aby w ciągu roku w 100 proc. było płatne do 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Natomiast za czas choroby powyżej 30 dni funkcjonariusz otrzymywałby 80 proc. uposażenia.

MSWiA proponuje, aby 100 proc. uposażenie za czas choroby otrzymywali funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

źr. mswia.gov.pl

 A Wy co sądzicie o strajku mundurowych? Jesteśmy ciekawi waszych opinii.

 

Udostępnij ten wpis i podziel się ze znajomymi.

Posted by tomaszowiak.net on


Komentarze
Liczba komentarzy 4
  • Tomek08.11.2018 21:05
   6 0
   Nie pasuje praca w policji to niech do Biedronki na kasę idę w głowach się poprzewracało . Nikt na siłę nie trzyma a lekarze co dają im fikcyjne zwolnienia lekarskie do weryfikacji i odpowiedzialność
  • Zyga08.11.2018 15:10
   4 2
   "Daj kurze grzędę to wyżej siędę" Dobrze było ale się skończyło. A gdzie kontrola ZUS.
  • Lotek09.11.2018 13:18
   4 0
   Nie mają źle, za samo 11 listopada maja 1000 zł, niech idzie do prywaciarza to zobaczy ile się pracuje na takie pieniądze, a jak mało im to do Niemiec na ogórki, śpią po samochodach i jeszcze mało i mało
  • Arszenik14.11.2018 09:38
   1 0
   Do łopaty bo nic innego nie potrafią darmozjady!
Dodaj komentarz

Może Cię zainteresować

III wyprzedaż garażowa - sprzedawaj, kupuj, wymieniaj!
Popularne

Tomaszów Lubelski. III wyprzedaż garażowa - sprzedawaj, kupuj, wymieniaj!

Miasto Tomaszów LubelskiOkazje i promocjeWydarzenia
 • Wydarzenie 19.05, 12:00
Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Tomaszów Lubelski. Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Miasto Tomaszów LubelskiWydarzenia
 • 02.04.2019
 • Redakcja
Zabójstwo na Koszarach
Bardzo popularne Musisz zobaczyć!

Tomaszów Lubelski. Zabójstwo na Koszarach

Na sygnaleMiasto Tomaszów Lubelski
 • 21.02.2019
 • Redakcja
Wyniki konkursu - wygraj podwójny bilet na Koncert Noworoczny

Rozrywka w Tomaszowskim Domu Kultury. Wyniki konkursu - wygraj podwójny bilet na Koncert Noworoczny

Miasto Tomaszów LubelskiOkazje i promocjeKultura i rozrywka
 • Wydarzenie 20.02, 23:33
Poznaj pomysły zgłoszone do V. edycji Budżetu Obywatelskiego

Tomaszów Lubelski. Poznaj pomysły zgłoszone do V. edycji Budżetu Obywatelskiego

Miasto Tomaszów Lubelski
 • 19.02.2019
 • Redakcja

Najważniejsze komentarze
W tym tygodniu