Siwa Dolina. Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!

Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!, T. Wątły

T. Wątły

Reklama Ten baner wyświetlono 9 848 297 razy.
Bank Spółdzielczy Top

W piątek 9 listopada na terenie przy Nadleśnictwie Tomaszów Lubelski miało miejsce uroczyste otwarcie leśnego arboretum.

Arboretum niepodległości jest obiektem przyrodniczo – edukacyjno – historycznym położonym w uroczysku Siwa Dolina przylegającym do Tomaszowa Lubelskiego. Stanowi wydzielony fragment lasu o zasięgu 8 hektarów. Zlokalizowane jest przy Nadleśnictwie Tomaszów i stanowić będzie kompleksowe uzupełnienie istniejącej już bazy edukacyjnej Nadleśnictwa.

- Pomysł powstania arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski powstał jeszcze w 2000 roku. Była to luźno rzucona myśl w czasie otwarcia ścieżki edukacyjnej im. Józefa Piłsudskiego. Była to rozmowa i wymiana poglądów z dyrektorem Adamem Kornatem i senatorem Stanisławem Majdańskim. Jednak w tym czasie nie było klimatu do podjęcia działań. Przez cały czas miałem pomysł w pamięci. Jak tylko nadarzyła się okazja niezwłocznie podjąłem stosowane działania. Obchodzona 100 rocznica niepodległości była dodatkową mobilizacją - mówi Nadleśniczy Leszek Dmitroca.

Decyzją nr 13 z dnia 9 lutego 2018 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nadał ramy prawne tej koncepcji i zatwierdził utworzenie Leśnego Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Celem głównym projektu jest: upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, upamiętnienie innych wydarzeń historycznych z regionu, wyodrębnienie i zagospodarowanie terenu leśnego związanego historycznie z Józefem Piłsudskim, upamiętnienie i uwydatnienie wkładu leśników polskich w odzyskanie i utrwalenie niepodległości, przyrodniczo-historyczne edukowanie społeczeństwa, promowanie trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz aktywnej ochrony zasobów przyrody, gromadzenie okazów dendrologicznych rodzimych drzew i krzewów ich ochronę i prowadzenie badań, udostępnienie lasu do rekreacji i wypoczynku.

Arboretum ma charakter leśny, nie jest to typowy park.

- W tym roku w arboretum będą utwardzone dróżki (około 1,5 km) i ścieżki leśne. Wykonane będą: część oświetlenia, zadrzewienia, skalniaka, rzeźba Józefa Piłsudskiego (w przyszłości powstaną Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego). Zrobione będą również: wieniec pod ogień niepodległości, krzyż niepodległości, tablice informacyjne, kapliczka św. Alberta, ławki i stoły - podsumowuje Nadleśniczy.

mat. Tomasz Wątły

Udostępnij ten wpis i podziel się ze znajomymi.

Posted by tomaszowiak.net onPrzejdź do albumu Leśne aboretum niepodległości przy siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uroczyście otwarte!, fot. T. Wątły

Komentarze
Liczba komentarzy 0
    Brak komentarzy
Dodaj komentarz

Może Cię zainteresować

Bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy

Lubycza Królewska. Bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy

WydarzeniaGmina Lubycza Królewska
  • Wydarzenie 19.02, 15:00
"Agrounia" zaprasza na manifestację w Warszawie w sprawie Polskiej gospodarki

"Agrounia" zaprasza na manifestację w Warszawie w sprawie Polskiej gospodarki

AktualnościGospodarkaWydarzenia
  • 05.02.2019
  • Administrator
To będzie koncert charytatywny "Kolędujemy dla Rafała"

Tarnoszyn. To będzie koncert charytatywny "Kolędujemy dla Rafała"

WydarzeniaGmina Ulhówek
  • Wydarzenie 27.01, 13:30
Zaproszenie na otwarte wykłady zamiejscowe dr hab. Przemysława Czarnka

Tomaszów Lubelski. Zaproszenie na otwarte wykłady zamiejscowe dr hab. Przemysława Czarnka

Miasto Tomaszów LubelskiWydarzenia
  • Wydarzenie 30.01, 16:00
Uroczystości z okazji 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim

Tomaszów Lubelski. Uroczystości z okazji 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim

Miasto Tomaszów LubelskiWydarzenia
  • Wydarzenie 03.02, 09:45
Zamknij