Reklama Ten baner wyświetlono 48 668 razy.
tomaszowiaktomaszowiak

Tomaszów Lubelski. Nie będzie zmiany nazwy ulicy Jachymka

Nie będzie zmiany nazwy ulicy Jachymka,
Reklama Ten baner wyświetlono 10 155 703 razy.
Bank Spółdzielczy Top

Działacze ruchu Obywatele RP wysłali listy napisany do radnych miasta Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa, w którym domagają się zmiany patronów ulic: kapitana Armii Krajowej Zenona Jachymka „Wiktora” w Tomaszowie Lubelskim oraz dowódcy Batalionów Chłopskich Stanisława Basaja „Rysia” w Hrubieszowie. Pismo zostało wysłane 22 listopada 2018 roku.


Radni miasta Tomaszowa Lubelskiego ustosunkowali się do listu odrzucając zmiany nazwy ulicy. Przychylili się do zaproponowanej argumentacji formalnej jaką przedstawił im burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

W uzasadnieniu odrzucenia wniosku fundacji Wolni  obywatele RP czytamy: po rozpatrzeniu wniosku stwierdzono, że nazwa ulicy Zenona Jachymka „Wiktora” nie znajduje się na liście nazw, które w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu podlegają zmianie”. Kolejnym argumentem jest fakt, że śledztwo w sprawie wydarzeń z marca 1944 roku w Sahryniu, gdzie ataku dokonał oddział pod dowództwem Zenona Jachymka, zostało umorzone. Wniosek o zmianie nazwy ulicy został odrzucony 13 głosami radnych obecnych na sesji.

Na sesji rady głos w tej sprawie zabrał burmistrz miasta Wojciech Żukowski:
- Kwestia wniosku fundacji rozpatrywana jest w kwestiach formalnych. Wniosek dotyczący zmiany ulic odnieśliśmy do istniejących przepisów i do tych okoliczności, które mogły na to wpłynąć czyli stanowiska IPN. Chciałbym, żeby zwłaszcza młodzi ludzie obecni na tej sali nie odnieśli wrażenia, że w jakikolwiek sposób postać „Wiktora” Jachymka budzi wątpliwość. Dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego „Wiktor” Jachymek będąc oficerem ZWZ AK był żołnierzem polskiego podziemia, bohaterem, który bronił obywateli polskich. Zwłaszcza przed napadami band UPA. Warto, żeby wyszła informacja, że Jachymek jest bohaterem, którego pamięć i dobre imię będziemy bronili. Formalne potraktowanie wniosku jest pokazaniem, ze ten wniosek powinien być oceniany merytorycznie – my tej oceny nie dokonujemy. Nie ma wątpliwości wniosek ten powinien trafić do kosza.
  • data dodania 04 luty 2019 20:37

Komentarze (0 )

  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?
Dodaj komentarz