AktualnościTematyczne
29 kwiecień 2019 14:41

Baza PESEL - jakie gromadzi dane i kto ma do nich dostęp?

Baza PESEL - jakie gromadzi dane i kto ma do nich dostęp?,
Baza PESEL to Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Gromadzi on dane dotyczące obywateli Polski oraz obcokrajowców. Wgląd w informacje zawarte w bazie mają głównie przedstawiciele władzy. W rejestrze PESEL znajdziemy również dane dotyczące cudzoziemców zamieszkujących teren Rzeczypospolitej Polskiej. Czy możemy samodzielnie pobrać dane z rejestru PESEL?
 
 
Czym jest baza PESEL?
 
Dane wrażliwe to informacje o nas, którymi posługujemy się na co dzień np. sięgając po pożyczkę w Ratado. Do tych informacji należą m.in.: imię, nazwisko czy numer PESEL. Istnieje specjalna baza, która te dane gromadzi. Baza PESEL o Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Gromadzi informacje, które identyfikują tożsamość i status administracyjnoprawny obywateli polskich. W rejestrze PESEL znajdziemy również dane dotyczące cudzoziemców zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W bazie PESEL umieszczone są takie informacje jak:
 • imię;
 • nazwisko;
 • wiek;
 • płeć;
 • miejsce urodzenia;
 • stan cywilny;
 • nazwiska rodowe rodziców;
 • kraj pochodzenia;
 • data wymeldowania z miejsca stałego pobytu.
 
Zebranymi w rejestrze informacjami posługują się wyłącznie przedstawiciele władzy, m.in. straż, policja, organy wyborcze czy organy kontroli państwa. Możemy więc mieć pewność, że każda próba wyłudzenia pożyczki na nasze dane będzie nieudana i odnotowana.
 
 
Jak sprawdzić swoje dane w bazie PESEL?
 
Każdy obywatel RP ma możliwość sprawdzenia swoich danych zgromadzonych w rejestrze PESEL. Może to zrobić wchodząc na stronę internetową bazy. W dalszej kolejności powinien:
 • założyć zaufany profil, który pozwoli złożyć podpis online;
 • kliknąć “Sprawdź dane”;
 • zalogować się do systemu;
 • po zalogowaniu system przeniesie nas na stronę obywatel.gov.pl;
 • nasze dane natychmiast pojawią się na ekranie.
 
Ważne: usługa jest całkowicie darmowa. Możemy zrobić wydruk uzyskanych danych. Nie możemy ich jednak pokazać w sądzie czy urzędzie, ponieważ raport ze strony internetowej nie jest dokumentem urzędowym.
 
 
Jak sprawdzić swoje zadłużenie za darmo?
 
Jako konsumenci rynku finansowego mamy wgląd w dane wrażliwe zawarte w wielu rejestrach. Jednym z nich jest baza BIK. Umożliwia ona sprawdzenie swojego zadłużenia pochodzącego z różnych sektorów finansowych czy telekomunikacyjnych. Raport BIK kosztuje. Cena jednorazowego zestawienia płatności wynosi 39 zł. Roczny pakiet raportów będzie nas kosztował 99 zł.
 
W jakim celu warto pobrać raport? Aby dowiedzieć się czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane. Wgląd w historię swoich transakcji finansowych przyda się również wtedy, gdy będziemy chcieli niedługo sięgnąć po kredyt. Kalkulator zdolności kredytowej wskaże nam możliwą wysokość zobowiązania. Niestety nie poinformuje nas o ewentualnym zadłużeniu na naszym koncie.
 
 
Jak sprawdzić swój BIG?
 
Oprócz Biura Informacji Kredytowej nasze dane gromadzi także Biuro Informacji Gospodarczej. Przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Jak za darmo sprawdzić swój BIG?
 
Wystarczy, że dokonamy rejestracji w systemie BIG.pl, następnie wypełnimy krótki formularz z prośbą o informacje. Ważna jest również akceptacja wymaganych przez stronę internetową zgód. Po zarejestrowaniu się otrzymamy wiadomość e-mail. Będzie się w niej znajdował link aktywacyjny, w który należy kliknąć. Po aktywacji swojego konta należy podać kilka danych osobowych oraz wybrać pożądaną usługę.
 
Na koniec będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość, przesyłając kopię dowodu osobistego. Jeśli weryfikacja danych przebiegnie pomyślnie, będziemy mogli wygenerować raport.
 
 
Krajowy Rejestr Dłużników - jak sprawdzić kogoś?
 
KRD został utworzony zarówno z myślą o osobach prywatnych, jak i przedsiębiorcach. Dzięki temu, że osoby fizyczne mogą sprawdzić rzetelność wybranej firmy, zmniejszą ryzyko podjęcia współpracy z oszustami. Aby sprawdzić dane firmy, wystarczy zarejestrować się w systemie. Niezbędny do tego będzie dowód osobisty. Swoją tożsamość będziemy musieli potwierdzić na dalszym etapie logowania.
 
Po pełnej rejestracji możemy pobrać darmowy raport dotyczący danego przedsiębiorstwa. Sprawdzenie wiarygodności firmy w KRD kosztuje 249 zł. Pamiętajmy, że rejestr umożliwia nam sprawdzenie również siebie. Możemy na przykład dowiedzieć się kto pytał o nasze dane. Raz na pół roku usługa ta jest darmowa. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z niej częściej, zapłacimy 6,90 zł.
 
 
System bezpieczny PESEL - co oferuje?
 
Jeśli się zastanawiamy, czy można wziąć kredyt na pesel, warto sprawdzić System Bezpieczny PESEL. Umożliwia on zastrzeżenie swojego numeru PESEL w nagłych wypadkach. Usługa ta jest bezpłatna. Informacja o zablokowaniu naszych danych zostanie przekazana do banków czy firm pożyczkowych. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nikt nie skorzysta z ofert pożyczkodawców, wyłudzając nasze dane.

mat.: Adam Konieczny

Komentarze (0 )

 • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?
Dodaj komentarz

Więcej wpisów