O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Czym jest hosting? Porady dla początkujących w sieci

Czym jest hosting? Porady dla początkujących w sieci

Czym jest hosting? Porady dla początkujących w sieci
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że strona internetowa działa bez szwanku zawsze i wszędzie, niezależnie od pory? Wszystko za sprawą odpowiednio dobranego rozwiązania hostingowego, które pozwala na bezproblemowy dostęp do określonej witryny dwadzieścia cztery godziny na dobę. Musimy jednak wiedzieć, że pojęcie hosting jest dzisiaj niezwykle szerokim terminem, pod którym kryje się mnóstwo rozmaitych form usług internetowych. Jakie są zatem warianty hostingowe? O tym dowiesz się dalej.


Nieco teorii

Hostingiem określa się usługę zakładającą wydzielenie konkretnemu właścicielowi serwisu www właściwej przestrzeni dyskowej na fizycznym komputerze, który stanowi maszynę serwerową. Klient określonej firmy hostingowej po podpisaniu umowy z dostawcą takim jak przykładowa marka Linuxpl.com, ma udostępnione miejsce serwerowe oraz może korzystać z jego zasobów. Na takim serwerze znajduje się wówczas nasza strona www, ale także jest to powierzchnia dyskowa, na jakiej tworzymy skrzynkę e-mailową dla siebie i pracowników firmy, jak również gdzie przechowujemy pliki – wszystko zależne jest przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem strony www mamy do czynienia, czy chodzi o prywatną witrynę, platformę blogową, czy też o wirtualną wizytówkę firmową. Rekomendowane i doświadczone marki takie jak chociażby wspomniana wyżej Linuxpl.com z reguły posiadają szeroki wachlarz różnych typów hostingów, od serwera dedykowanego, przez serwer VPS, czy hosting współdzielony – dzięki temu możliwe jest dostosowanie odpowiedniej usługi stricte do potrzeb danego konsumenta poszukującego właściwego rozwiązania hostingowego. Nie jest powiedziane bowiem, że to, co sprawdza się w przypadku statystycznego Kowalskiego tak samo dobrze sprawdzi się również na stronie www statystycznego Nowaka. Musimy mieć świadomość, że nie ma czegoś takiego jak po prostu „dobry hosting”. Dobór tej usługi internetowej jest kwestią indywidualną, która powinna być dopasowana konkretnie do witryny jaką dysponujemy.

Od strony technicznej

W praktyce inwestycja w wybrany typ hostingu wygląda natomiast tak, że podpisywana jest umowa o współpracy z określoną firma świadczącą tego typu usługi internetowe – wróćmy ponownie do wspominanej już Linuxpl.com. Z reguły dostawca hostingu przewiduje roczną umowę. Jest to zdecydowanie najczęściej występujący model rozliczeń. Jak zatem widać, okres przez jaki będziemy korzystać z technicznego wsparcia danego dostawcy jest dość długi, więc tym bardziej zalecamy zrobić wnikliwą selekcję, wybierając właściwe rozwiązanie po odpowiednim przemyśleniu wszelkich „za” i „przeciw”.

mat.: Adam Konieczny
Podobne publikacje