O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Budowa własnego warsztatu krok po kroku

Budowa własnego warsztatu krok po kroku
Budowa własnego warsztatu to nie lada wyzwanie! Nie każdy majsterkowicz się go podejmuje. Zapewniamy jednak, że warto - ci, którzy to zrobili nie żałują. Mają przestrzeń do majsterkowania i nikt im nie przeszkadza w pracy.

Oto 4 rzeczy, o których trzeba pamiętać organizując warsztat:

1. Odpowiednie miejsce

Wybierając miejsce na zbudowanie czy zorganizowanie własnego warsztatu powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim zastanówmy się, jakie mamy możliwości: czy możemy wykorzystać budynek, na przykład ogrodową szopę albo garaż, by urządzić tam warsztat? Jeśli tak, to jest to najlepsza opcja, gdyż organizując warsztat nie musimy się przejmować innymi funkcjami danego pomieszczenia i możemy skupić się jedynie na tym, by służyło nam jak najlepiej do majsterkowania. Z drugiej strony mało kto może sobie pozwolić (tak czasowo, jak i finansowo) na wybudowanie warsztatu.

2. Pokrycie podłogi

Podłoga w warsztacie to spore wyzwanie. Z jednej strony musi być wytrzymała i praktyczna, odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej jednak strony może się zdarzyć, że to na niej będziemy wykonywać większość prac i odkładać tam rzeczy. Pokrycie podłogi warsztatu zależy w dużej mierze od tego, gdzie urządzamy nasz warsztat: w garażu, na strychu, w piwnicy czy w zwyczajnym pomieszczeniu w domu. Zazwyczaj wybierać będziemy pomiędzy betonową wylewką, płytkami lub wykładziną - każde z tych pokryć może przysporzyć nam różnych problemów. Beton jest zimny, niezbyt elegancki, a do tego nie jest najlepszym podłożem do stawiania na nim na przykład konstrukcji drewnianych - na skutek tarcia mogą one ulec zniszczeniu. Wykładzina paskudnie się brudzi i trudno oczyścić ją z plam, natomiast płytki nie za bardzo nadają się do garażu, a jeśli upadnie na nie coś ciężkiego mogą się potłuc.

3. Stół warsztatowy

Blat roboczy to bardzo ważna przestrzeń w każdym warsztacie. Powinien być bardzo solidny - duży i ciężki, by nie ruszał się i nie przemieszczał. Od jego stabilności zależy komfort naszej pracy. Jeśli chodzi o wybór tworzywa, zarówno sklejka drewniana jak i metal mają swoje wady i zalety. Drewno jest z pewnością tańsze, jednak metal jest dużo wytrzymalszy. Mogą się po nim jednak ślizgać czy przesuwać obiekty, nad którymi pracujemy, a byłoby to bardzo niepożądane. Można też pokryć blat roboczy gumową matą, która zapobiegnie przesuwaniu się obiektów, jednak nie nadaje się ona do wszystkich rodzajów prac.

4. Wybór narzędzi

Każdy warsztat trzeba też wyposażyć. Wybór narzędzi będzie zależał przede wszystkim od tego, co też zamierzamy robić w naszym warsztacie - inne narzędzia kupi stolarz, a inne elektryk. Jednak każdy majsterkowicz musi mieć narzędzia i musi je gdzieś przechowywać. Dlatego poza samym wyborem narzędzi istotny jest również wybór tego, jak je chcemy magazynować. Podstawowym rozwiązaniem są skrzynki narzędziowe, jednak są one mało wygodne w codziennym użytkowaniu. Narzędziowe gabloty lub tablice warsztatowe sprawdzą się dużo lepiej, jeśli wszystkie prace chcemy wykonywać w warsztacie, a najważniejsze narzędzia mieć zawsze pod ręką.

źr. art. spon. Marcel Kacprzak-Pilarski
Podobne publikacje