Aktualności
Więcej

Mój były nie płaci alimentów - Zapytaj Adwokata #2

15 marzec 2021 16:57
0
Mój były nie płaci alimentów - Zapytaj Adwokata #2

W minionym tygodniu otrzymaliśmy tylko jedną prośbę o pomoc prawną.

Pani Maria napisała:

"Byłam w nieformalnym związku, z którego z byłym partnerem mamy dziecko. Sąd orzekł na nie alimenty w wysokości 350 zł. Mój były niestety nie płaci. Co mogę zrobić aby uzyskać zasądzone alimenty?"

Pani Mario, w opisanej sytuacji pierwszym krokiem powinno być skierowanie wniosku o wszczęcie egzekucji do  komornika sądowego. Wniosek taki zwolniony jest od opłat.

Na skutek postępowania egzekucyjnego możliwe są dwa rozwiązania:

  • komornik będzie przekazywał Pani wyegzekwowane od dłużnika (ojca dziecka) kwoty alimentów
  • jeśli nie będzie miał możliwości wyegzekwowania od dłużnika alimentów, po dwóch miesiącach wyda zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji. Wówczas, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 zł, a osoba, na którą rzecz zostały przyznane alimenty nie ukończyła 18 lat (bądź 25 jeśli kontynuuje naukę), może Pani we właściwym urzędzie miasta lub gminy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Istotne przy tym jest, że fundusz wypłaca na jedno dziecko tyle, ile zostało orzeczone wyrokiem sądowym, jednak nie więcej niż 500 zł miesięcznie (w Pani przypadku będzie to oczywiście 350 zł).
Niezależnie od powyższego może Pani rozważyć złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 209§1 lub §1a kodeksu karnego, czyli tzw. niealimentacji. Przepisy te przewidują odpowiedzialność karną osoby zobowiązanej do płacenia alimentów, która uchyla się od wykonania ciążącego na niej obowiązku. Podstawowym, najczęściej spełnianym warunkiem jest zaistnienie po stronie sprawcy zaległości wynoszącej równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych - w Pani przypadku będzie to 1050 zł. Zawiadomienie można złożyć na piśmie albo ustnie w prokuraturze lub posterunku bądź komendzie policji. 
W kwestii sporządzenia stosownych pism czy reprezentowania w postępowaniu egzekucyjnym lub karnym polecam udanie się do adwokata lub radcy prawnego.

Imiona czytelników zostały zmienione.

Odpowiedzi udzielił Adwokat Michał Stańczuk


Redakcja:

Czytelniku! Jeżeli masz pytania natury prawnej i potrzebujesz porady tym w zakresie prześlij wiadomość na:  kontakt@tomaszowiak.net

Za tydzień w poniedziałek przedstawimy kolejne odpowiedzi i porady. Gwarantujemy pełną anonimowość. 

Kontakt
Tagi
Komentarze
Guest

Reklama Ten baner wyświetlono 604 077 razy.
Kosiorski.pl - strony internetowe