Aktualności
Więcej

Sąsiad mnie podgląda - Zapytaj Adwokata #3

22 marzec 2021 12:05
0
Sąsiad mnie podgląda - Zapytaj Adwokata #3

Podczas minionego tygodnia otrzymaliśmy jedną prośbę o pomoc prawną.

Pani Danuta napisała:

"Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem co mam robić. Mój sąsiad kilka tygodni temu zamontował na swoim domu kilka kamer. Dwie albo trzy z nich ewidentnie są skierowane na moją posesję. Czuję się przez to skrępowana, nie mogę swobodnie chodzić po podwórku, w dzień i w nocy mam zasłonięte rolety w dwóch pomieszczeniach znajdujących się na wprost domu sąsiada. Boje się o swoją prywatność. Co mogę zrobić?"


Pani Danuto, wbrew pozorom problem, z którym Pani się spotyka, jest ostatnio dość częsty, sam w praktyce zawodowej na przestrzeni ostatniego roku miałem do czynienia z trzema podobnymi sprawami. Z orzecznictwa polskich sądów, jak również poglądów przedstawicieli doktryny wynika, że rejestrowanie/monitorowanie cudzej nieruchomości oraz osób na niej się znajdujących stanowi szereg naruszeń obowiązujących przepisów, w tym przede wszystkim art. 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 23 i 24§1 kodeksu cywilnego. Mówiąc w skrócie, z ich treści wynika, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego, dobra osobiste pozostają pod ochroną prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach, a ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania oraz zadośćuczynienia pieniężnego.

Mając na względzie powyższe proponowałbym Pani udać się do adwokata lub radcy prawnego celem sporządzenia stosownego wezwania do zaniechania naruszania dóbr osobistych poprzez np. demontaż kamer, a w przypadku niepowodzenia polubownego rozwiązania sporu nie pozostanie Pani nic innego jak wystąpienie na drogę sądową.


Imiona czytelników zostały zmienione.

Odpowiedzi udzielił Adwokat Michał Stańczuk


Redakcja:

Czytelniku! Jeżeli masz pytania natury prawnej i potrzebujesz porady tym w zakresie prześlij wiadomość na:  kontakt@tomaszowiak.net

Za tydzień w poniedziałek przedstawimy kolejne odpowiedzi i porady. Gwarantujemy pełną anonimowość. 

Kontakt
Tagi
Komentarze
Guest

Reklama Ten baner wyświetlono 253 681 razy.
Gastro baza