Aktualności
Więcej

Nawet 8400 zł kary za brak OC zapłacą kierowcy w 2021 roku!

2 kwiecień 2021 10:15
0
Nawet 8400 zł kary za brak OC zapłacą kierowcy w 2021 roku!

15 września 2020 roku została podjęta uchwała, na mocy której minimalne wynagrodzenie za pracę w przyszłym roku wzrośnie o 200 zł. W związku z tym zmiany czekają także kierowców, którzy w przyszłym roku nie dopilnują obowiązku posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych. Kary za przerwę w ubezpieczeniu są naliczane bowiem właśnie na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Ile złotych kary za brak OC zapłacą nieubezpieczeni właściciele samochodów?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC kierowców?

Według danych porównywarki Mubi w lutym 2020 roku kierowcy płacili za OC średnio 792 zł. Część osób szukających polisy za jej pośrednictwem płaci o wiele niższe składki, nawet za niewiele ponad 200 zł. Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie OC zapłaciłby 50-letni kierowca z Katowic, które szuka polisy dla swojego Volkswagena Golfa z 2015 roku (benzyna, pojemność silnika: 1,4 l) na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Czym grozi brak ubezpieczenia OC?

Niewykupienie polisy OC jest obarczone wieloma przykrymi konsekwencjami: od otrzymania mandatu, przez naliczenie kary nałożonej przez UFG, po konieczność wypłacenia odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek. Czy opłaca się tak ryzykować?

Wybierając najtańszą opcję, wyżej wspomniany, przykładowy kierowca zapłaciłby za ubezpieczenie OC 450 zł. Ile kary musiałby zapłacić, gdyby nie wykupił polisy na czas?

Kary za brak OC 2021 – ile obecnie płacą kierowcy, którzy nie mają obowiązkowej polisy?!

W związku z tym, że od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi 2800 zł, wyższe stały się również kary dla kierowców nieposiadających aktualnego ubezpieczenia chroniącego ich odpowiedzialność cywilną. Właściciele jednośladów muszą liczyć się ze wzrostem maksymalnie o 60 zł, właściciele samochodów osobowych zapłacą nawet 400 zł więcej kary, a osoby będące w posiadaniu pojazdów ciężarowych i autobusów – nawet 600 zł więcej.
Jeśli porównamy ze sobą ceny ubezpieczenia OC oraz kary, wyraźnie widać, że nawet te najniższe sankcje, nakładane na osoby, które nie miały polisy przez jeden czy dwa dni, są sporo wyższe od składki ubezpieczeniowej przeciętnego właściciela samochodu. A osoby, które mają maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę, wieloletnie doświadczenie na drodze, a do tego jeżdżą niezbyt szybkim samochodem, czyli mogą liczyć na bardzo atrakcyjne oferty ubezpieczeniowe, będą musiały zapłacić nawet wielokrotność swojej składki, jeśli zaniedbają obowiązek zakupu ubezpieczenia.

Więcej informacji o konsekwencjach nieposiadania ważnego ubezpieczenia OC znajduje się w artykule na https://mubi.pl/poradniki/czym-grozi-przerwa-w-ubezpieczeniu-oc/.

Dlaczego dochodzi do przerw w ubezpieczeniu OC?

W zdecydowanej większości przypadków umowa ubezpieczenia OC kierowców odnawia się automatycznie na kolejny rok, aby zapobiec tworzeniu się luk w ochronie ubezpieczeniowej, a tym samym niewypłacalności sprawców i uniknąć sytuacji, w której poszkodowany zostaje bez pomocy. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły oraz przypadki niewiedzy właścicieli pojazdów. Kiedy powstają przerwy w ubezpieczeniu OC?

 • Gdy kierowca nie używa samochodu z powodu nienaprawionej usterki
  Wciąż istnieje mylne przekonanie, że samochód, który stoi uszkodzony w garażu, nie musi być ubezpieczony. Prawda jest jednak taka, że każdy pojazd, nawet ten, którym nikt nie jeździ, musi mieć ubezpieczenie OC, jeśli jest zarejestrowany. Powód jest prosty – do szkody może dojść nie tylko podczas jazdy autem, ale także podczas wsiadania i wysiadania albo w wyniku niewłaściwego zapakowania i zabezpieczenia pojazdu. Ten może na przykład stoczyć się z podjazdu na ulicę i spowodować kolizję. Dopiero niebawem ma wejść w życie rozporządzenie, na mocy którego właściciele mocno uszkodzonych samochodów osobowych będą mogli je czasowo wyrejestrować na czas naprawy, a w tym okresie składka ubezpieczenia OC będzie minimalna.
 • Gdy kończy się ubezpieczenie krótkoterminowe
  W niektórych sytuacjach możliwe jest zawarcie polisy OC na krótszy okres niż 12 miesięcy, np. po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy. Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie. Gdy upłynie czas wykupionej ochrony ubezpieczeniowej, np. 30 dni, ubezpieczenie przestaje działać. Jeśli przed końcem umowy właściciel takiego samochodu nie wykupi nowego ubezpieczenia, powstanie luka w ochronie, a już jeden dzień przerwy skutkuje wysokimi karami.
 • Gdy ubezpieczony zalega z zapłatą składki ubezpieczeniowej lub jej rat
  Ubezpieczenie OC można kupić także na raty. Nawet brak jednej z nich będzie skutkował tym, że ubezpieczyciel zapewni ochronę takiemu klientowi tylko do dnia określonego w umowie jako końcowy. Polisa nie zostanie przedłużona na kolejny rok.
 • Gdy nabywca używanego samochodu korzysta do końca z polisy otrzymanej od poprzedniego właściciela auta
  Zakup używanego samochodu wiąże się z otrzymaniem polisy od zbywcy. Kupujący może zrezygnować z tego ubezpieczenia i wykupić własne. Jeśli jednak zdecyduje się wykorzystać ochronę ubezpieczeniową do końca, musi wiedzieć, że przed upływem ważności polisy powinien zakupić nowe OC. W przeciwnym razie otrzymane ubezpieczenie wygaśnie, a kierowca zostanie bez ochrony, za to z ryzykiem otrzymania kary za brak OC.
Artykuł partnera
Galeria zdjęć
Komentarze
Guest

Reklama Ten baner wyświetlono 253 443 razy.
Gastro baza