Reklama Ten baner wyświetlono 569 718 razy.
UPZ Zamość
Aktualności
Więcej

Czy młody kierowca płaci więcej za OC?

7 czerwiec 2021 20:20
0
Czy młody kierowca płaci więcej za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie traktują równo wszystkich kierowców, nakładając na nich składki w różnej wysokości. Szczególnie dobrze widoczne jest to w przypadku młodych osób, które zamierzają wykupić polisę. Sprawdź, ile wynosi OC dla młodego kierowcy i dowiedz się, z czego wynikają tak duże różnice w kwotach.

Nie od dziś wiadomo, że młodzi kierowcy płacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jak wynika z danych za I kwartał 2021 roku, średni koszt polisy OC wyniósł 1495 zł. To nawet trzykrotnie więcej w porównaniu z kierowcami w wieku powyżej 55 roku życia, którzy średnio płacili 517 zł.

Młody kierowca, czyli kto?

Zastanawiasz się, czy znajdujesz się w grupie młodych kierowców? Jest ona różnie definiowana – w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak w większości przypadków za młodego kierowcę uważa się osobę w przedziale wiekowym 18-24 lata. Tylko w nieliczni ubezpieczyciele wydłużają granicę wieku do 30 lat.

Warto także podkreślić, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają także datę wydania prawo jazdy. Za młodego kierowcę uważa się takiego, który uprawnienia posiada nie dłużej niż 2-3 lata.

OC dla młodego kierowcy – od czego zależy?

Ubezpieczyciele kierują się przede wszystkim tzw. ryzykiem ubezpieczeniowym. Im jest ono wyższe, tym większa cena polisy samochodu. Jak to zatem wpływa na OC dla młodego kierowcy?

Statystyki policyjne nie napawają optymizmem. W 2020 roku młode osoby spowodowały najwięcej wypadków drogowych – aż 3774, w których zginęło ponad 430 osób i ponad 4700 osób zostało rannych. Przyczyną większości tego typu zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wynika to przede wszystkim z brawury, braku doświadczenia i nieposiadania umiejętności szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze.

Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe przy szacowaniu wysokości składki biorą pod uwagę:

  • wiek kierowcy
  • datę wydania prawo jazdy

Ponadto uwzględniają pozostałe czynniki, takie jak np. miejsce zamieszkania, rocznik auta, pojemność silnika, markę i model samochodu.

Czy młody kierowca może płacić mniej za OC auta?

Chociaż większość ubezpieczycieli patrzy mniej przychylnym okiem na młodych kierowców, nie każdy z nich jest skazany na opłacanie wysokiej składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Aby obniżyć koszt polisy OC, warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Najwygodniej i najszybciej zrobić to za pośrednictwem serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/. Jak z niego skorzystać?

Cała procedura sprowadza się do wypełnienia odpowiedniego formularza. Polega na to udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście dość istotnych pytań. Potem wystarczy tylko zatwierdzić wybrane zgody i… oczekiwań na informację zwrotną. Odpowiedź pojawi się w ciągu kilkunastu sekund.

Ile można w ten sposób zaoszczędzić? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego. Jednak, jak pokazuje poniższy przykład, różnice mogą być znaczące.

Załóżmy, że kierowca jest 21-letnią kobietą mieszkającą w Wadowicach. Za ubezpieczenie OC Skody Fabia z 2004 roku (pojemność silnika 1,1 l) będzie musiała zapłacić w:

  • pl – 1296 zł
  • Benefia – 1501 zł
  • You Can Drive – 1677 zł.

Jeżeli zaś zdecydowałaby się na wykupienie OC w pakiecie z Assistance i NNW, w firmie Wiener zapłaciłaby aż 3167 zł!

Jak jeszcze obniżyć składkę OC dla młodego kierowcy?

Porównanie dostępnych ofert to absolutna konieczność, aby dotrzeć do najtańszego ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy. Warto jednak także podjąć dodatkowe działania, które pomogą w obniżeniu wysokości składki.

  • Pomyśl o ubezpieczeniu na etapie zakupu samochodu – zdecyduj się na auto o małej pojemności silnika, najlepiej nie należącego do sportowych marek.
  • Zarejestruj pojazd jako współwłaściciel – przenieś część własności auta na osobę mającą maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu – jako współwłaściciel – będziesz płacić znacznie niższą składkę na OC.

Pamiętaj! Za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu nie warto przepłacać, dlatego wybierz najtańszą polisę dla młodego kierowcy.

Artykuł partnera

Komentarze
Guest

Reklama Ten baner wyświetlono 1 747 976 razy.
Dodaj ogłoszenie