O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Vademecum wiedzy z zakresu prowadzenia sprawy karnej. Poznaj kilka kluczowych etapów
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Vademecum wiedzy z zakresu prowadzenia sprawy karnej. Poznaj kilka kluczowych etapów

Vademecum wiedzy z zakresu prowadzenia sprawy karnej. Poznaj kilka kluczowych etapów

Dostałeś wezwanie na policję? Jesteś głównym podejrzanym w sprawie? W takiej sytuacji musisz się przygotować na postępowanie karne. Głównym powodem jego wszczęcia jest popełnieniu czynu, uznawanego w świetle prawa za przestępstwo lub wykroczenie. Dużą część osób nie do końca wie jak wygląda postępowanie karne oraz jak prowadzona jest rozprawa. Z pewnością wiąże się to z silnym stresem! W przygotowanym specjalnie dla Ciebie artykule zebraliśmy najważniejsze informacje jakie musisz wiedzieć przed rozpoczęciem postępowania karnego. Czytaj dalej!

Postępowanie karne – dowiedz się kiedy się rozpoczyna

Na wstępie musisz wiedzieć, że głównym zadaniem postępowania karnego jest określenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa oraz ustalenia sprawcy i poniesienie przez niego odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialności karnej podlega tylko ten, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w momencie jego popełnienia, przy czym nie stanowi przestępstwa sprawca czynu zabronionego, którego społeczna szkodliwość jest znikoma a także sprawca, któremu nie można przypisać winy w czasie czynu.

Warto również mieć na uwadze, że zgodnie z polskim prawem odpowiedzialności karnej podlegają już osoby, które osiągnęły minimalny wiek tj. 17 lat. Początkowym etapem postepowania karnego jest tzw. postępowanie przygotowawcze. Rozpoczyna się w momencie, kiedy policja dostaje zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego. Dalsze czynności mają prowadzić do sprawdzenia czy popełniony został czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo, a także do ustalenia sprawcy. Jeśli zostanie on ustalony, a okoliczności wskazują, że popełnił on dane przestępstwo, sporządza się postanowienie o przedstawieniu zarzutów i niezwłocznie ogłasza podejrzanemu i przesłuchuje go. Dalsze czynności mają na celu zebranie możliwie wszystkich danych o przestępstwie. Następnie sporządzany jest akt oskarżenia sprawa kierowana jest do sądu.

guilty-vademecum-wiedzy.jpg
Postępowanie sądowe w sprawie karnej, czyli kiedy musi wkroczyć dobry adwokat


Sprawy karne wyróżniają się najwyższym stopniem skomplikowania wśród wszystkich procesów sądowych. Głównie wynika to z ich charakteru – często stawką jest kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Najczęściej dotyczą bardzo poważnych czynów jakimi jest np. posiadanie narkotyków, spowodowanie wypadku komunikacyjnego, czy jazda pod wpływem alkoholu. Na pomoc adwokata warto zdecydować się kiedy dostaniesz wezwanie w sprawie karnej albo dowiesz się, że jesteś podejrzanym w sprawie. To właśnie jest kluczowy etap, ponieważ wszystkie zeznania jakie złożysz na policji zostaną wykorzystane przed sądem. Nawet najbardziej skomplikowane sprawy karne rozwiązuje Chojka Kancelaria Adwokacka. Z pomocą doświadczonych adwokatów ustalisz skuteczną linię obrony. To właśnie oni przedstawią odpowiednie materiały dowodowe przemawiające na Twoją korzyść. Musisz mieć świadomość, że wydany przez sąd wyrok nie jest ostatecznością. Masz możliwość odwołania się od wydanego w Twojej sprawie wyroku. Profesjonalny prawnik specjalizujący się w postępowaniu karnym wskaże Ci wszystkie dostępne możliwości. Pamiętaj, że w tym przypadku działanie na własną rękę nie jest opłacalne. Dodatkowo bardzo ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków – na złożenie apelacji zgodnie z kodeksem postępowania karnego masz tylko 14 dni! Zwiększ swoją szansę na uniewinnienie i wybierz skutecznego prawnika!  

Artykuł promocyjny

Podobne publikacje