O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Bardzo ważna informacja dla administracji publicznej

Bardzo ważna informacja dla administracji publicznej

Do 30 maja 2015 r. wszystkie strony internetowe administracji publicznej muszą być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych obywateli naszego kraju zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0.

Stanowi o tym rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. [link do serwisu BIP MAC]. W rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne chodzi tu o publiczne strony internetowe [link do Internetowego Systemu Aktów Prawnych].

Głównym celem wprowadzenia tych zmian jest pozbycie się barier w korzystaniu i dostępie do informacji przez każdego obywatela naszego kraju, a przede wszystkim przez osoby niepełnosprawne. Serwis dostępny jest serwisem lepszym, wygodniejszym w użyciu, łatwiej wyszukiwanym, oraz bardziej czytelnym dla osób starszych, słabiej wykształconych i obcokrajowców.

Kiedy strona internetowa wymaga wprowadzenie zmian?

  • 1. Z serwisu nie daje się korzystać tylko za pomocą klawiatury (czyli bez użycia myszki) – jest to poważne utrudnienie dla osób z niepełnosprawnością ruchową – stałą ale także czasową (kontuzja ręki).

2. Dokumenty publikowane są w formie obrazków (fotografii)  – w treści takiego skanu nie da się zaznaczyć liter i wyrazów, zatem nie odczyta go czytnik, z którego korzystają osoby niewidome. Ten problem najczęściej dotyczy plików PDF.

3. Filmy w serwisie nie mają napisów -  nie skorzysta z nich osoba niesłysząca (albo taka, która nie może włączyć głośnika).

4. Zdjęcia i grafiki nie są uzupełniane o tzw. opisy alternatywne - oznacza to, że osoba, która nie widzi albo widzi słabo, nie dowie się, co jest na ilustracji.

5. Treści na stronie nie mają jasnej struktury  (śródtytuły zaznaczane są np. tylko wielkością czcionki albo kolorem – a nie odpowiednim stylem, który poza wyglądem niesie też treść logiczną) – w ten sposób ktoś, kto nie widzi, będzie musiał czytać wszystko, jak leci – bo nie będzie mógł ustalić, w jaki sposób tekst został podzielony.

  • 6. Kolorystyka strony powstała bez uwzględnienia potrzeb osób niedowidzących i mających kłopot z kolorami  (wad wzroku jest wiele, ale przy dobrze dobranych kolorach każdy może tak sobie zmienić ustawienia swojego komputera, by móc korzystać z serwisu).

  • 7. Nie ma możliwości powiększania tekstu.

  • 8. Serwis używa sformułowań typu „kliknij wyżej/niżej”, ważne treści wyróżniane są kolorem,  a na jednej stronie jest więcej niż jeden napis „więcej”  (bez wyjaśnienia, o jakie „więcej” chodzi). Jest to całkowicie niezrozumiałe dla osoby, która nie widzi.

  • 9. Język jest niezrozumiały i trudny, a zwroty zbyt złożone.

Wszystkie jednostki administracji publicznej z naszego regionu, których strony internetowe wymagają wprowadzenia zmian mogą zwrócić się o pomoc do:

tomaszowiak.tv - agencja interaktywna

Łasczowiecka 9, Tomaszów Lubelski 22-600 

785 942 911, www.tomaszowiak.tv, kontakt@tomaszowiak.tv

Podobne publikacje