Firmy
Więcej

Centrum geotermalne w Tomaszowie

10 listopad 2014 09:35
1

(...) "nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, że pod nami jest drugi Bałtyk i to jeszcze jaki!"

Centrum geotermalne w Tomaszowie

Czy takie hasła jak elektrownia, termy, sanatoria, baseny z gorącą wodą, zjeżdżalnie, centrum geotermalne mogą zagościć na stałe w słowniku mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego i okolic? Podobno jest na to realna szansa.

"Zbudujemy potężne Nowoczesne Centrum Geotermalne, które postawi na nogi, nie tylko Tomaszów, ale i cały nasz region."

zapewnia Jacek Sikora, kandydat na burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Czy te obietnice mogą mięć swój pozytywny oddźwięk w przyszłości? 

-------------------------------------------------------------------------------------

zobacz wideo

Wprowadzenie / Część pierwsza / Część druga / Podsumowanie

-------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkie filmiki w jednym miejscu

 

(...) "nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, że pod nami jest drugi Bałtyk i to jeszcze jaki ! Otóż 3 kilometry pod powierzchnią ziemi, znajduje się ogromny zbiornik z gorącą wodą przypominający piec centralnego ogrzewania. Ma on tak naprawdę powierzchnię około trzech Bałtyków. Zgodnie z tezami stawianymi przez profesora Juliana Sokołowskiego te zasoby geotermalne – są ogromnie bogate i przewyższają około 150 razy nasze roczne potrzeby energetyczne w skali kraju. Temperatury tych wód wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 90°C, a w skrajnych przypadkach osiągają sto kilkadziesiąt stopni, co sprawia, że możliwe jest ich wszechstronne i wielotorowe wykorzystanie.

Baseny z gorącą wodą w Tomaszowie ? Potwierdzają to najwybitniejsi, światowej sławy naukowcy z tej dziedziny. Posiadamy najnowsze mapy opracowane przez przewodniczącego Polskiej Geotermalnej Asocjacji - prof. dr hab. inż. Jacka Zimnego z AGH w Krakowie, które to jednoznacznie potwierdzają. Pan Profesor zapewnił mnie też osobiście o swojej pomocy w skutecznej realizacji tego projektu. O swoim wsparciu i pomocy w realizacji tej inwestycji zapewnił mnie również najwybitniejszy na świecie naukowiec w dziedzinie geotermii - prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski, którego będę gościł w najbliższych dniach u siebie. Pan Profesor zgodził się uczestniczyć w spotkaniu z Państwem, które odbędzie się w dn. 12 listopada o godz. 18 na KUL w Tomaszowie, na które to spotkanie już dzisiaj zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców Tomaszowa. Będzie to nieprawdopodobna okazja, aby dowiedzieć się o naszym najnowszym projekcie. Będą więc w Tomaszowie Baseny z gorącą wodą, ale wszystko w odpowiedniej zaplanowanej kolejności. Najważniejsze jest bowiem efektywne wykorzystanie energii geotermalnej, a to zależy przede wszystkim od prawidłowego opracowania kompleksowych projektów gwarantujących konkurencyjność ekonomiczną i ekologiczną geotermii w stosunku do innych nośników energii. My to zrealizujemy. Projekty te powinny być ukierunkowane na kompleksowe i maksymalne wykorzystanie energii geotermalnej, zarówno wysokotemperaturowej (prąd i ciepło), jak i niskotemperaturowej (ciepło).

Co to oznacza dla nas wszystkich - mieszkańców Tomaszowa ?Oznacza to potężny rozwój i dobrobyt dla mieszkańców, którzy nie tylko zechcą w Tomaszowie pozostać, ale będą do Tomaszowa powracać, aby tu mieszkać. Najpierw z wykorzystaniem unijnych środków zbudujemy pierwszą w Polsce najnowocześniejszą elektrownię wykorzystującą wody geotermalne do produkcji prądu. Do tego wykorzystamy najwyższą temperaturę wody. Następnie poprzez nowoczesne turbiny nowej generacji wykorzystujące zaawansowaną technologię grafenu zwielokrotnimy aż 5-cio krotnie wydajność elektrowni. To jest cel strategiczny nr 1. Elektrownia ta, dostarczy nam nie tylko tanią energię, ale przede wszystkim zieloną energię, na którą będzie ogromne zapotrzebowanie, abyśmy jako kraj byli w stanie wywiązać się z przyjętych w pakiecie klimatycznym dość mocno wyśrubowanych norm i współczynników. Bardzo ważna (szczególnie wobec ostatnich napięć na linii Rosja-Ukraina), staje się też sprawa bezpieczeństwa energetycznego, poprzez niezależność energetyczną, którą osiągniemy dla Tomaszowa dzięki tej inwestycji."

 

Cały wywiad można przczytać na stronie KWW Samorządowa Wspólnota Rodzinna.

Tagi
Komentarze
 • Guest
  czekam Chcę to zobaczyć
  Guest

  Więcej z tej kategorii
  Reklama Ten baner wyświetlono 604 220 razy.
  Kosiorski.pl - strony internetowe