O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Uwaga na toksyczną roślinę - Barszcz Sosnowskiego

Uwaga na toksyczną roślinę - Barszcz Sosnowskiego

Uwaga na toksyczną roślinę - Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina z Kaukazu, która w latach istnienia PRL rozprzestrzeniła się na naszym terenie. Początkowo wprowadzono go do uprawy i traktowano jako wartościową roślinę pastewną. Wkrótce okazało się, że jest niezwykle toksyczna. Dotknięcie jej powoduje oparzenie i długo gojące się rany. Słońce sprzyja tej roślinie, potęguje działanie toksyn na skórze. W Polsce nie można jej hodować, rozmnażać i sprzedawać. 

Groźny gatunek inwazyjny

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jeden z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w naszym kraju. Roślina inwazyjna to taka, która rozprzestrzenia się naturalnie lub z udziałem człowieka, stanowiąc zagrożenie dla fauny i flory, m.in. przyczyniając się do wyginięcia miejscowych gatunków.

Jest to wieloletnia, wysoka (do 4,5 m) roślina zielna. Występuje na polach, poboczach dróg, w opuszczonych ogrodach i gospodarstwach, na pastwiskach, w parkach i zdziczałych sadach, na nieuprawianych polach, na łąkach, w dolinach rzek, obrzeżach lasów, wokół jezior i rzek. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia. W

Polsce barszcz Sosnowskiego ma dobre warunki do rozwoju. Latem sprzyjają mu wysokie temperatury, duże nasłonecznienie i wilgoć. Co więcej, roślina jest odporna na zimno.

W powiecie tomaszowskim barszcz Sosnowskiego występuje między innymi w Machnowie Nowym (gmina Lubycza Królewska).

Apelujemy o ostrożność i unikanie kontaktu z tą groźną rośliną.

Podobne publikacje