O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Tyszowiecka Orkiestra Dęta ma za sobą pierwszą podróż zagraniczną

Tyszowiecka Orkiestra Dęta ma za sobą pierwszą podróż zagraniczną

Tyszowiecka Orkiestra Dęta ma za sobą pierwszą podróż zagraniczną

Tyszowiecka Orkiestra Dęta ma za sobą pierwszą podróż zagraniczną. W niedzielę 4 października muzycy, skupieni wokół Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach, byli na Ukrainie, gdzie wzięli udział w obchodach 589. rocznicy powstania zaprzyjaźnionej miejscowości Wołswin.

 

Propozycja wyjazdu padła podczas tegorocznych dożynek w Przewalu, w których brała udział ukraińska delegacja. - Chętnie przyjęliśmy zaproszenie dla naszych muzyków, którzy występują zaledwie od roku, i dla których był to pierwszy koncert poza granicami kraju. Wysłuchaliśmy tamtejszej grupy wokalnej, która wykonała piękne ukraińskie pieśni narodowe, a nasza orkiestra zakończyła swój występ utworem "Hej sokoły", który bardzo spodobał się ukraińskiej publiczności - podsumowuje dyrektor SCK w Tyszowcach Grzegorz Piliszczuk. 

 

Grupa, którą obecnie tworzy 19 osób, rozpoczęła próby jesienią ubiegłego roku. Wszyscy zaczynali naukę gry na instrumentach dętych od podstaw. Na razie w swoim instrumentarium orkiestra ma trąbki, klarnety, saksofony altowe i tenorowe, puzon, tubę oraz instrumenty perkusyjne, czyli werbel, bęben i czynele. - W najbliższych tygodniach chcemy rozbudować zespół zarówno kadrowo, jak i pod względem instrumentarium, co wzbogaci nasz repertuar o nowe aranżacje - dodaje dyrektor Piliszczuk. 

Podczas niedzielnej wizyty na Ukrainie muzycy zwiedzili również miejscowości Żwirki i Sokal, a towarzyszyła im kilkuosobowa delegacja sąsiedniej gminy Krynice oraz burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając, który nie ukrywa, że wiąże ze współpracą z Wołswinem duże nadzieje. 

 

Oprócz wymiany kulturalnej myślimy również o wspólnych inwestycjach, głównie z zakresu ochrony środowiska. To, m.in. budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej czy ochrona dorzecza Bugu po stronie ukraińskiej i naszej rzeki Huczwy, która jest dopływem Bugu - wyjaśnia burmistrz Zając. Środki na ten cel obydwa samorządy mogą pozyskać z funduszy unijnych, a szczegóły wspólnych projektów będą ustalane w najbliższych miesiącach. 

 

mat., fot.;tyszowce.pl

Podobne publikacje