O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Nadszedł czas niskich temperatur. Nie zapominajmy o bezdomnych
14 October, 09:43

Nadszedł czas niskich temperatur. Nie zapominajmy o bezdomnych

Nadszedł czas niskich temperatur. Nie zapominajmy o bezdomnych

Tylko wczorajszego wieczoru udało się uratować przed wychłodzeniem dwóch mężczyzn w powiecie opolskim. Niskie temperatury powodują, że każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu. Wiele razy dzięki uzyskanym informacjom, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, niejednokrotnie ratując im życie. 

 

W niedzielę dyżurny opolskiej policji został powiadomiony o tym, że na ławce przed blokiem na jednej z opolskich ulic siedzi trzęsący się z zimna mężczyzna. Godzinę później na policję zadzwonił jeden z mieszkańców Poniatowej  informując, że tuż przy głównej ulicy, na ziemi leży mężczyzna, który nie może podnieść się o własnych siłach. Mężczyzna podał przybyłym na miejsce policjantom tylko swoje nazwisko, więc policjanci musieli ustalić gdzie mieszka. Dzięki szybko podjętym czynnościom został odwieziony do domu.


Życiu obydwu mężczyzn nie zagraża już niebezpieczeństwo. Nie wiadomo jednak jak dalej potoczyłyby się ich losy gdyby nie reakcja życzliwych ludzi i sprawna interwencja policjantów.


Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

 

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

mat.;http://www.lubelska.policja.gov.pl/

 

Podobne publikacje