O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Pamiętajmy o osobach niewidomych

Dziś obchodzone jest Święto Białej Laski, czyli dzień poświęcony osobom niewidomym. W kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętrzej Marii Panny w Tomaszowie Lubelskim w intencji wszystkich niewidomych i osób, które pomagają im w trudach codzienności została odprawiona msza święta, na której uczestniczyli pracownicy Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tomaszowie Lubelskim oraz zaproszeni goście.

 

Głównym celem obchodów jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, iż osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

 

W Polsce funkcjonuje Polski Związek Niewidomych, który jest jedyną samorządową organizacją członkowską powołaną, zarządzaną oraz działającą na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki sieciowej strukturze pracownicy fundacji są obecni w każdym powiecie w Polsce, także w Tomaszowie Lubelskim. Fundacja działa aktywnie także za granicą jako członek Światowej i Europejskiej Unii Niewidomych.

 

Już od ponad 60 lat skutecznie zapobiegają wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu niewidomych i słabowidzących. Pracownicy niosą wszechstronną pomoc osobom dotkniętym chorobami narządu wzroku oraz ich rodzinom.

 

Symbol osób niewidomych - biała laska

 

Tradycyjna biała laska chroni osobę niewidomą przed zderzeniem z przeszkodą pionową lub poziomą, umożliwia rozpoznanie terenu, a także sygnalizuje innym osobom niepełnosprawność wzroku. Jest mówiąc w cudzysłowie przedłużeniem ręki i nieodłącznym towarzyszem.

 

Jej pomysłodawcą był angielski fotograf James Biggs, który stracił wzrok w wypadku w roku 1921. Białe laski upowszechniły się początkowo w Anglii w latach 30 XX w.

 

 

Podobne publikacje