O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Siłownie znów zapełniają się ćwiczącymi

Siłownie znów zapełniają się ćwiczącymi

Sezon jesienno-zimowy to czas powrotów na siłownię. Wiosną i latem wielu wybierało treningi na świeżym powietrzu, jednak pogoda nie sprzyja już ćwiczeniu na zewnątrz. Dlatego w fitness klubach jest coraz więcej osób, a na wiele zajęć trzeba zapisywać się z wyprzedzeniem, bo o wolne miejsce może być trudno. Dziś o treningach na siłowni opowie nam Michał Okoń. 

 


Instruktor

 

Na zdjęciu Michał Okoń - instruktor kulturystki i fitnessu W Studiu Sportów Sylewtkowych Fabryka.

W niektórych klubach, w porównaniu do wakacji, frekwencja wzrosła nawet o 100 procent. Czy myślisz, że głównym powodem jest pogoda, która zniechęca do biegania czy jazdy na rowerze?

 

Zawsze jest tak, że zainteresowanie treningiem siłowym i aerobowym wzrasta po okresie urlopowym. Podejrzewam, że decydującym czynnikiem jest brak dobrego samopoczucia w okresie jesiennym. Osoby aktywne fizycznie potrafią docenić pozytywny wpływ treningów na ich ciało i umysł, dlatego też po udanych wakacjach wznawiają tę aktywność.

 

Jak wiadomo ciągle padający deszcz i zimno czasem sprawia, że nie chcemy wychodzić z domu. Jak więc zmotywować osoby do treningów?

Najlepiej motywują sukcesy znajomych, bliskich lub innych osób z otoczenia. To jest bardzo silny bodziec, który potrafi z leniucha zrobić prawdziwego sportowca. Pisząc o sukcesach mam na myśli wynik lub osiągnięty cel np. jeżeli moja koleżanka schudła 8 kg i wygląda świetnie "to ja też tak chcę". Oczywiście sposobów motywacji jest wiele np. muzyka, filmy o tematyce sportowej, ale radziłbym przetrzeć swoją własną ścieżkę. Wyznaczyć cel i bez względu na wszystko dążyć do niego realizując wcześniej zapisany plan. Krótkoterminowe i łatwo osiągalne cele, dadzą nam siłę na dalszą drogę.

 

Ile należy ćwiczyć, aby treningi przyniosły nam pożądane efekty?

Czas po jakim należy oczekiwać efektów po systematycznym treningu jest zależny od indywidualnych predyspozycji, metod jakie wdrożyliśmy. Możemy trenować pro zdrowotnie, możemy też wyczynowo. Zakładając, dla przeciętnej osoby, która podjęła się treningu siłowego, pierwsze zmiany pojawią się już w drugim tygodniu. Będą do nich należeć poprawa jędrności ciała i siły. Jeżeli dana osoba rozpoczęła trening interwałowy to po ok 3 tygodniach odczuje poprawę wydolności i skrócenie czasu potrzebnego do regeneracji. Generalizując efekty treningów dla osób rozpoczynających lub wznawiających treningi pojawiają się dość szybko, ponieważ ich organizm został zaskoczony treningiem i bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. W późniejszym okresie treningowym nasz organizm będzie potrzebował mocniejszych bodźców i bardziej przemyślanej metodyki treningowej.

 

Jakie ćwiczenia byś polecił osobom, które zaczynają swoją przygodę z treningami?


Idealnie sprawują się tu urządzenia znajdujące się na siłowni, ponieważ narzucają osobie trenującej tor ruchu. Dzięki temu minimalizujemy błędy techniczne i zmniejszamy ryzyko kontuzji. Najlepszy w tym przypadku będzie trening całego ciała na jednej sesji treningowej oraz umiarkowany trening aerobowy. Częstym zaobserwowanym przeze mnie błędem jest "atak na formę" czyli w pierwszym tygodniu wznowienia treningów wykorzystanie wszystkich możliwych bodźców czyli 60 min na siłowni potem 60 min trening aerobowy, suplementy diety i zbyt uboga w kalorie dieta wprowadzona z dnia na dzień. To jest błąd i często doprowadza do przetrenowania a następnie do zaprzestania aktywności fizycznej.

 

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Podobne publikacje