O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Dziś 19 listopda obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.  Zjawisko to jest wciąż problemem powszechnym i bardzo poważnym. Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością całego społeczeństwa. Równie ważna jest tu świadomość rodziców czy profesjonalistów na temat przeciwdziałania krzywdzeniu, jak i umiejętność reagowania świadków przemocy.

 

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women's World Summit Foundation). Obchodzony jest od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje.

 

Przemoc jest jednym z przejawów brutalizacji życia codziennego. Skierowana wobec dzieci jest zjawiskiem szczególnie dotkliwym i bolesnym. Niejednokrotnie jej sprawcami są osoby najbliższe. Problem krzywdzenia dzieci wiąże się z bardzo wysokimi kosztami społecznymi, stąd pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia przemoc fizyczna: to „celowe użycie siły fizycznej, zagrażające lub rzeczywiste, przeciwko sobie, komuś innemu lub przeciwko grupie lub społeczności, co powoduje lub jest prawdopodobne, że spowoduje zranienie, fizyczne uszkodzenie, śmierć, ból psychologiczny, zaburzenie rozwoju lub deprawację”.

 

Na stronie www.złatradycja.fdn.pl znajdą się informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci i innych niż przemoc metod wychowawczych. 

Podobne publikacje