O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Niepełnosprawność, a jazda na nartach. Czy można to połączyć?

Niepełnosprawność, a jazda na nartach. Czy można to połączyć?

Niepełnosprawność, a jazda na nartach. Czy można to połączyć?

Niepełnosprawność nie musi wcale dziś oznaczać wykluczenie osoby nią dotkniętej ze społeczeństwa. Mimo iż taki sport jakim jest jazda na nartach wydaje się nieosiągalną aktywnością, to przy technologii osoby niepełnosprawne mogą spełnić swoje marzenie i pojawić się na stoku narciarskim.

 

Idąc za cytatem, iż „ograniczenia sam sobie człowiek stawia” można stwierdzić, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Wielu specjalistów, jak i instruktorów narciarstwa zgodnie twierdzi, iż osoby niepełnosprawne również mogą korzystać z zimowej infrastruktury na południu Polski. Mimo że rozróżniamy kilka stopni niepełnosprawności to przy dzisiejszej technice prawie każda osoba niepełnosprawna może skorzystać z sprzętu, który umożliwi jej swobodne poruszanie się po stoku.

 

W obecnych czasach wyjazdy narciarskie dla osób niepełnosprawnych dzięki monoskibom stały się realną szansą. Mono-ski to sprzęt przeznaczony dla osób, która mają urazy rdzenia kręgowego bądź są po amputacji obu nóg. Urządzenie posiada na swoim wyposażeniu siedzisko, które jest odpowiednie wyprofilowane oraz mocny stelaż. Amortyzator, który jest wbudowana ma imitować pracę kolana. Dolna część monoskibu to metalowa rzecz, która spełnia role stopy narciarza. To właśnie do tej części przyczepiana jest narta. W urządzeniu nie występują typowe kijki narciarskie. Osoby korzystające z tego cudu techniki do odpychania się używając kulonartki, takie rozwiązanie ma zapewnić utrzymanie osoby na stoku oraz jej bezpieczną jazdę.

 

Budowa mono-ski jest również przystosowana do poruszanie się po wyciągach. Musisz jednak nabrać wprawy w poruszaniu się po infrastrukturze otaczającej stok narciarski. Wsiadanie i wysiadanie na wyciągu krzesełkowym jest banalne proste, a przy problemach możesz poprosić o pomoc kogoś z obsług, który ma obowiązek udzielić Ci pomocy. Trochę gorzej sytuacja przedstawia się przy wyciągu orczykowym. W tym wypadku powinieneś poprosić kogoś z obsługi o pomoc. Na szczycie wyciągu wystarczy, że pociągniesz za sznurek sprzączki, taki ruch spowoduje, że momentalnie odepniesz się od orczyka.

 

Nowinki technologiczne zdecydowanie ułatwiają osobom niepełnosprawnym spełnianie ich marzeń. Wystarczy, że znajdziesz w sobie odrobinę siły oraz skompletujesz odpowiedni sprzęt. Na stoku wszyscy jesteśmy równi i każdy ma prawo do białego szaleństwa.

 

Kamil Kucharski

Podobne publikacje