O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Obchody 73. rocznicy bitwy pod Zaborecznem

Obchody 73. rocznicy bitwy pod Zaborecznem

We wtorek 2 lutego odbyły się obchody 73. rocznicy bitwy pod Zaborecznem w gminie Krynice. Wśród uczestników uroczystości były wnuczki dowódcy oddziału Batalionów Chłopskich pułkownika Franciszka Bartłomowicza pseudonim "Grzmot".

 

1 lutego 1943 partyzanci BCh rozbili pod Zaborecznem niemiecki oddział, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Wtorkowe obchody w 73 lata po wydarzeniach, uznawanych za początek Powstania Zamojskiego, rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, której przewodniczył kapelan Garnizonu Zamość ksiądz kanonik Bogusław Romankiewicz. Po eucharystii odbył się apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i pod pamiątkową tablicą przy gimnazjum ich imienia. 
Rocznicowe spotkanie zakończyła okolicznościowa akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Krynicach. 

Po raz pierwszy udział w obchodach bitwy pod Zaborecznem wzięły udział wnuczki "Grzmota" Barbara Bartłomowicz-Oesch, która przyjechała ze Szwajcarii i Maria Bartłomowicz-Krystyniecka z Tomaszowa Lubelskiego.
Pamięć bohaterów uczcili także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz kombatanci. Wśród gości byli: posłanka Genowefa Tokarska, prezes Zarządu Okręgowego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Zamościu Stanisław Misztal, który reprezentował także marszałka województwa, wicestarosta tomaszowski Jerzy Wereszczak, wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch, burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin, Daniel Słowik z biura eurodeputowanego PSL Krzysztofa Hetmana oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, Tomaszowskiego Szwadronu Ułanów, straży granicznej i wojska. 


Obchody odbywały się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Zamość, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowa Lubelskiego z kapelmistrzem Bogdanem Pałczyńskim. 

Wtorkowa uroczystość była również okazją do podsumowania Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego "To Twoja i moja historia…", organizowanego przez Publiczne Gimnazjum im. Batalionów Chłopskich w Krynicach. Przez kilka tygodni młodzi mieszkańcy powiatu tomaszowskiego zbierali wspomnienia, dokumenty i zdjęcia z czasów wojny. Na tej podstawie przygotowali 25 fotoreportaży, a także prace literackie i plastyczne. 
źr. ias24.eu
Podobne publikacje