O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Młodzież poznawała miejsca pamięci i opisywała je, by zachowywać dla przyszłych pokoleń

Młodzież poznawała miejsca pamięci i opisywała je, by zachowywać dla przyszłych pokoleń

Młodzież poznawała miejsca pamięci i opisywała je, by zachowywać dla przyszłych pokoleń

Biblioteka Publiczna Gminy Krynice zakończyła realizację projektu "Pamięć przeszłości - cmentarze mówią". Efekty prawie półrocznej pracy młodych mieszkańców gminy zaprezentowano podczas uroczystego podsumowania, które odbyło się w czwartek 28 lipca.

Uczestnicy projektu poznawali miejsca pamięci i opisywali je, by zachowywać dla przyszłych pokoleń, a pieniądze na ten cel udało się pozyskać z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać Szanse".

Młodzież, która pracowała pod kierunkiem Marzeny Gardiasz, przedstawiała prezentację multimedialną o zrealizowanych pomysłach. Ich celem było uratowanie od zapomnienia informacji na temat osób, miejsc i historii bezpośrednio związanych z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Materiały o lokalnych miejscach pamięci narodowej znajdą się także w specjalnym folderze, który czeka na publikację.

http://ias24.eu/gallery/cmentarze-mowia-e.jpg

Zaproszenie do udziału w czwartkowym spotkaniu przyjęli wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch, wiceprzewodniczący rady gminy Jacek Janus, dyrektor Zespołu Szkół w Krynicach Agata Baj, prezes miejscowego koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Stefan Schab i żołnierz BCh Ksawery Semczuk, regionaliści Zuzanna i Norbert Samulakowie oraz Stanisław Ziober, instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim Mirosława Mosur, nauczyciele ZS w Krynicach Alina Wiśniewska i Teresa Śmiech, pracownicy urzędu gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, przyjaciele projektu i rodzice uczestników.

Wszystko rozpoczęło się od roboczych spotkań w bibliotece, podczas których młodzi ludzie uczyli się planowania działań promocyjno-reklamowych, współpracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone zadania. Przygotowując folder uczestnicy projektu kupili bindownicę i materiały biurowe, informacje, które mają się w nim znaleźć, pomogła opracować Beata Gałan-Smól, a o korektę tekstów zadbały miejscowe polonistki.

Kolejnym etapem była praca badawcza w terenie, którą poprzedziły warsztaty historyczne z Beatą Gałan-Smól. Młodzi ludzie szukali informacji o ważnych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat na przykład w publikacjach, które są dostępne w bibliotece, a potem wyruszyli na terenowy rekonesans, w którym pomagali pracownicy urzędu, ośrodka kultury, szkoły i organizacji kombatanckich.

Podczas warsztatów fotograficznych, które poprowadził Adam Gąsianowski, młodzież odwiedziła cmentarze wojenne i pamiątkowe tablice, a znajdujące się na nich informacje posłużyły do przygotowania informatora o miejscach pamięci narodowej.

Udział w projekcie to także możliwość nawiązywania nowych znajomości z rówieśnikami z sąsiedniej gminy Komarów-Osada, gdzie młodzież gimnazjalna skupiona wokół miejscowego ośrodka kultury realizowała projekt "Po drogach i bezdrożach gminy Komarów". Obydwie grupy udały się na pieszą wyprawę wokół krynickiego zalewu, a także wzięły udział w grze terenowej, rozgrywanej w okolicach Komarowa.

Niezwykle cenna okazała się również wyprawa krynickiej młodzieży do Warszawy, gdzie młodzi wzięłli udział w żywej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego, a jedną z osób przybliżających powstańcze wydarzenia była, pochodząca z Krynic, Anna Sztyk. W Warszawie uczestnicy projektu odwiedzili także inne ważne miejsca, w tym Cytadelę Warszawską, w której był więziony m.in. Romuald Traugutt, patron Szkoły Podstawowej w Krynicach, Plac Defilad i Grób Nieznanego Żołnierza i okolice Zamku Królewskiego. Wrażenia były niesamowite, tym bardziej, że dla części uczestników była to pierwsza wizyta w stolicy. Opiekunami grupy były Alina Wiśniewska i Teresa Śmiech.

źr. ias24.eu

Podobne publikacje