O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Poznaj polskich mistrzów gier karcianych i gier wideo!

Poznaj polskich mistrzów gier karcianych i gier wideo!

Poznaj polskich mistrzów gier karcianych i gier wideo!

W polskim społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że hobby w postaci gier karcianych lub wideo nie jest czymś godnym uwagi – właściwie zalicza się je do niezbyt wyrafinowanych zainteresowań i rozrywek - niemniej jednak wśród miłośników gier komputerowych oraz w karty na całym świecie co najmniej kilka nazwisk polskich graczy oraz twórców gier cieszy się sporym szacunkiem oraz uznaniem, właśnie z uwagi na liczne dokonania w tej branży.


Dziś postaramy się zaprezentować kilka najciekawszych naszym zdaniem przykładów, czyli jakie nazwiska warto poznać i dlaczego. Zaczniemy od zapewne najlepiej rozpoznawanej na świecie gry karcianej, jaką jest Magic: The Gathering, która w Polsce kojarzy się przede wszystkim z osobą taką, jak Mateusz Kopeć. Zanim jednak przybliżymy Wam postać Mateusza, najpierw scharakteryzujemy pokrótce czym w ogóle jest wzmiankowana gra, dla tych z Was, którzy nie mieli wcześniej z nią do czynienia.


Mateusz Kopeć - jeden z najlepszych na świecie graczy w Magic: The Gathering


Magic: The Gathering jest prawdopodobnie najbardziej znaną na świecie grą karcianą typu RPG, powstała ona w 1993 roku i błyskawicznie zyskała sobie olbrzymią popularność na całym świecie – wystarczy wspomnieć o niezliczonej wręcz liczbie fanklubów tej gry we wszystkich krajach świata. Jest to także jedna z niewielu gier karcianych w ogóle, a zarazem jedyna gra typu RPG, dla której organizowane są turnieje o skali międzynarodowej i randze mistrzostw świata. Jeden z takich turniejów zostanie rozegrany w październiku 2016 roku w Warszawie, organizatorzy spodziewają się liczby widzów sięgającej miliona osób. To chyba najlepiej świadczy o olbrzymiej popularności, jaką cieszy się ta niewątpliwie legendarna już gra w karty.


I to właśnie za jednego z najlepszych na świecie graczy w Magic: The Gathering uważany jest Mateusz Kopeć, który ma na swoim koncie liczne sukcesy w turniejach międzynarodowych – za najbardziej prestiżowe osiągnięcie Mateusza uważa się powszechnie zwycięstwo w turnieju Grand Prix rozegranym we Wiedniu w 2008 roku. Co ciekawe, nie był on jeszcze wtedy graczem o uznanej klasie, tak więc samo dotarcie Mateusza do finałowej rundy było sensacją - ale wygrana z jednym z najlepszych graczy na świecie, reprezentantem Australi Nikolausem Eignerem wzbudziła uznanie w całym światku graczy Magic: The Gathering. Warto jednak pamiętać o tym, że Kopeć nie był jedynym Polakiem w tym turnieju, Wojciech Zuber przebojem wdarł się do najlepszej ósemki wiedeńskiej imprezy. Ale Mateusz Kopeć nie jest jedynym graczem klasy światowej wywodzącym się z Polski, bo także inni gracze z naszego kraju zaliczają się do ścisłej światowej czołówki, jak na przykład Przemysław Kociński, czy też Marcin Staciwa. Nie zapominajmy także o legendzie polskiej sceny MTG, którą jest Przemysław Oberbek - gracz z ponad 20-letnim stażem, zdobywca tytułu mistrza Polski już w 1997 roku, a wicemistrza w zeszłym roku, w turnieju WMCQ 2015.


Skoro mowa o grach karcianych, to nie sposób nie wspomnieć w tym momencie o innej, niezwykle popularnej na świecie grze w karty, choć o zupełnie innym charakterze. Mamy tutaj na myśli pokera. Światek graczy pokerowych w naszym kraju jest naprawdę prężny, dla przykładu w Polsce działa oficjalna organizacja zajmująca się organizowaniem rozgrywek o mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski w pokerze – nosi ona nazwę Związek Pokera Sportowego i skupia praktycznie wszystkich liczących się w naszym kraju miłośników pokera sportowego. A należy wspomnieć tutaj o tym, że polscy pokerzyści stanowią absolutny top światowy, a nazwiska takie, jak Marcin Horecki już dziś zaliczane są do grona legend tej gry.


Marcin Horecki - legenda światowego pokera


Wystarczy zresztą rzucić okiem na niektóre dokonania Marcina, aby stwierdzić, że określenie takie zdecydowanie nie jest na wyrost – wystarczy wymienić choćby znakomity debiut na scenie światowej w 2006 roku w turnieju Barcelona Open, w którym Polak zajął 11 miejsce. W tym samym roku Horecki zajął 8 miejsce w turnieju Asian Poker Classic, co stanowiło potwierdzenie wysokich umiejętności Polaka. Jednak prawdziwe sukcesy czekały tuż za rogiem – w czerwcu 2007 Marcin wygrał Austrian Masters No Limit Hold’em oraz zajął 3 miejsce w EPT Warsaw kilka miesięcy później. Jednak jego nazwisko trafiło na łamy gazet z całego świata dopiero w październiku 2008 roku, kiedy to wygrał zaliczany do najbardziej prestiżowych turniej European Poker Tour London No Limit Hold’em, a po kilku miesiącach zajął 3 lokatę w kolejnym turnieju z cyklu EPT w Pradze.


Od tamtej pory regularnie wygrywa lub zajmuje czołowe miejsca w różnych turniejach pokerowych na całym świecie. Zresztą o klasie Marcina Horeckiego najlepiej może poświadczyć fakt nieprzerwanego od 2010 roku obejmowania pierwszej pozycji w tabeli najlepiej zarabiających polskich pokerzystów. Jako pierwszy z polskich zawodowych graczy w pokera przekroczył już 7 lat temu magiczną granicę miliona dolarów USA i mimo upływających lat nie spoczął na laurach.


W uznaniu swoich umiejętności Polak już w 2008 roku otrzymał propozycję dołączenia do Team Poker Stars Pro, którego barwy Marcin Horecki reprezentuje aż do dziś – a ponieważ zawsze podkreśla swoje pochodzenie, to możemy być dumni, że nasz kraj jest tak doskonale rozpoznawany w świecie pokera. Rzecz jasna Marcin Horecki nie jest jedynym znanym na całym świecie pokerzystą z Polski, takie nazwiska jak Dymitr Urbanowicz, Kacper Pyzara, czy Marcin Wydrowski również należą do rozpoznawanych przez miłośników pokera we wszystkich częściach świata.


Najmłodszym z nich jest Dymitr Urbanowicz, o którym stało się głośno w zeszłym roku po tym, gdy bez najmniejszego wysiłku wygrał  turniej dwunastej edycji European Poker Tour o nazwie No Limit Hold’em EPT Main Event rozgrywany w Dublinie – Polak także nie dał w nim żadnych szans rywalom kończąc rozgrywki na pierwszej pozycji i wygrywając tym samym 561 900 euro.


Marcin Wydrowski to inny dobrze znany polski pokerzysta, który dał się poznać szerokiej publiczności grając zaledwie od 2010 roku. To jednak wystarczyło do wygrania turnieju The Hot w 2012 roku, Saturday Speedway w 2013 roku, The Big w tym samym roku, czy też dwukrotnego zajęcia drugiego miejsca w turniejach z serii Sunday 2nd Chance.


A to jedynie kilku graczy najwyższego światowego formatu, w naszym kraju jest ich naprawdę sporo - dlatego też reprezentacja Polski w pokerze sportowym zaliczana jest do jednej z najsilniejszych na świecie.


Virtus.pro - mistrzowie świata w Counter Strike


Z kolei w przypadku gier wideo także możemy być dumni z naszych graczy, wielokrotnie udanie reprezentujących barwy naszego kraju w międzynarodowych turniejach obejmujących gry komputerowe. Weźmy dla przykładu rozgrywane w ramach pokazów Intel Extreme Masters w zeszłym roku mistrzostwa świata w grze Counter Strike: Global Offensive, w których pierwsze miejsce oraz oczywiście tytuł mistrzów świata zgarnął polski zespół o nazwie Virtus.pro, w skład którego wchodzili Jakub Gurczyński, Filip Kubski, Jarosław Jarząbkowski oraz Wiktor Wojas.


Rzecz jasna to nie wszystkie sukcesy polskich graczy, bo podczas tej samej imprezy Grzegorz Komincz pokonał wszystkich rywali z całego świata podczas turnieju w StarCrafta II. A to są jedynie wydarzenia z jednej, zeszłorocznej imprezy.


A jak wygląda rywalizacja na poziomie mistrzowskim w Counter Strike możecie zobaczyć na poniższym filmie wideo:



Wiedźmin - legendarna seria gier RPG


Zresztą nawet twórcy gier w naszym kraju nie mają się czego wstydzić. Spójrzmy na przykład na dokonania firmy CD Projekt RED. Zapewne ta nazwa nie mówi zbyt wiele osobom, dla których gry wideo nie są codziennością – ale jeśli wspomnimy o najsłynniejszym jej produkcie, jakim jest seria gier Wiedźmin, oparta na cyklu powieściowym Andrzeja Sapkowskiego, to przypuszczamy, że to jest już coś, o czym wielu z Was słyszało.


A jest to seria gier traktowana już w branży za wręcz legendarną, o czym najlepiej może świadczyć liczba nagród, jakie otrzymał za nią producent – wymieńmy na przykład tytuł Gry Roku nadany przez redakcje tak prestiżowych serwisów, jak GameSpot, GameSpy, czy też IGN. Do tego dorzućmy tytuły najlepszej gry RPG wszechczasów, najlepszej gry licencyjnej, najlepszej ścieżki dźwiękowej nadane przez Absolute Games i mamy prawdziwy hit.


Są to jedynie nagrody dla pierwszego tytułu z serii, a kolejne dwa zgarniają właściwie wszystkie możliwe nagrody branżowe… wystarczy tylko wspomnieć o tym, że Wiedźmin 3: Dziki Gon w trzy miesiące po wejściu na rynek w 2015 roku otrzymał aż 175 tytułów gry roku nadanych mu przez różne serwisy i czasopisma z różnych krajów świata zajmujące się grami wideo.


Jak widać więc po powyższych przykładach, Polacy w branży gier karcianych oraz gier wideo naprawdę nie mają powodów do wstydu, należymy bowiem do najsilniejszych graczy w tej branży.


źr. nadesłane

Podobne publikacje