O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
11 September, 11:00

Wystawa "Marszałkowi i Jego żołnierzom"

Wystawa "Marszałkowi i Jego żołnierzom"

Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu serdecznie zaprasza na wystawę "Marszałkowi i Jego żołnierzom", którą będzie można zobaczyć w w Galerii Cerkiewka w tę niedzielę, 11 września 2016 w godz. 12:00 - 18:00. Przedmioty, pamiątki, fotografie i obrazy związane z Józefem Piłsudskim zostały zgromadzone przez pana Józefa Szajewskiego.

Józef Szajewski to były mieszkaniec Bełżca, członek Związku Piłsudczyków. Od 20 lat zajmuje się zbieraniem pamiątek, głównie związanych z Józefem Piłsudskim i jego żołnierzami.

Pamiątki znajduje w starych domach, śmieciach, kupuje je, jeśli jest taka możliwość. Część zbiorów, głównie zdjęć otrzymał od samych zainteresowanych - rodzin żołnierzy.

W kolekcji posiada fotografie, dokumenty, książki, militaria, obrazy oraz stare monety. Na wystawie jest tylko część tej kolekcji.

Ciekawostka – Piłsudski był w Bełżcu!

"Druga wizyta Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim, już jako głowy państwa, miała miejsce 20 marca 1921 r. Wspaniały gość dojechał pociągiem do Bełżca, a stamtąd przybył powozem. W kronice z tego czasu odnotowano: Tomaszowscy rajcowie i co znamienitsi obywatele miasta wyprzęgli konie i sami ciągnęli ów powóz, by dopiero po jakimś czasie ponownie wprzęgnąć konie. Była to przyjęta w tamtym czasie forma uczczenia szczególnie ważnych osobistości.

Wśród delegacji powitalnych byli: starosta powiatu Eytner, komendant Policji Państwowej Rust i ksiądz kanonik Bogutyn, młodzież gimnazjum, tomaszowscy Żydzi, urzędnicy starostwa i mieszkańcy Tomaszowa.

Po powitalnych przemówieniach Piłsudski pojechał powozem w stronę Siwej Doliny. Tam odprawiona została msza polowa, a także odbyła się wojskowa uroczystość poświęcenia oraz dekoracji sztandaru 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 1. Pułku Ułanów Krechowieckich Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Takim samym krzyżem marszałek odznaczył ponad 250 żołnierzy - ułanów i artylerzystów zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Po dekoracji odbyła się defilada. Naczelny wódz stanął z buławą marszałkowską w ręku na przygotowanym podium umieszczonym w miejscu, gdzie dziś znajduje się pamiątkowy postument i stąd przyjął defiladę oddziałów VI Brygady Jazdy.

Przed marszałkiem przedefilowało blisko 2 tys. koni i jeźdźców oraz 12 oddziałów znajdujących się w składzie 6. Dywizji Artylerii Konnej.

Zachowały się zdjęcia z wydarzeń rozgrywających się w Siwej Dolinie.

We mszy świętej, w akcie dekoracji, w defiladzie uczestniczyła rada pedagogiczna i młodzież tomaszowskiego gimnazjum. Po uroczystościach naczelnik państwa spożył wraz z żołnierzami uroczysty obiad. Po południu marszałek Piłsudski zaszczycił swą wizytą gimnazjum, witany owacyjnie przez społeczność szkolną. Naczelnik państwa pytał szczegółowo o szkołę, program nauk, rozmawiał z dziećmi i wpisał się do księgi pamiątkowej. Na stację kolejową w Bełżcu odprowadzał Józefa Piłsudskiego oddział kawalerii.”

Podobne publikacje