O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Turniej Par Brydżowych o puchar Burmistrza Miasta

Turniej Par Brydżowych o puchar Burmistrza Miasta

Turniej Par Brydżowych o puchar Burmistrza Miasta

Na kolejną edycję tego sportowego wydarzenia, będziemy musieli poczekać aż do grudnia, jednak już teraz chcielibyśmy gorąco zaprosić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w turnieju.

Brydż wywodzi się od bardzo popularnego w XVIII i XIX wieku wista. W 1927 roku Harold Vanderbilt ujednolicił zasady gry, które obowiązują do tej pory. W Polsce brydż był zawsze popularną grą. Już przed wojną organizowano pierwsze turnieje w Warszawie. Wtedy umiejętność gry w brydża była przepustka do lepszego towarzystwa. Wśród grających przewijają się takie nazwiska, jak Ignacy Paderewski, Stanisław Wojciechowski, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Magdalena Samozwaniec, czy Ludwik Solski. Po wojnie, przez długi okres brydż nie miał prawa obywatelstwa. Jednak pod koniec lat pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze kąciki prasowe poświęcone brydżowi, zorganizowano pierwsze mecze i w 1956 roku powstał Polski Związek Brydża Sportowego. Tego samego roku ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Brydż". Od tego czasu rozgrywane są regularnie rozgrywki mistrzowskie oraz otwarte. Drużynowy mistrz Polski wyłaniany jest w systemie rozgrywek ligowych, podobnie, jak w większości dyscyplin.

Obecnie brydż jest zarówno grą sportową jak i towarzyską. Zostało opracowanych wiele odmian brydża, również dla dwóch czy trzech osób. Najpopularniejszą odmianą gry trzyosobowej jest tzw. „gra z dziadkiem”. W naszym Domu Kultury rozgrywany jest turniej brydża sportowego, a mianowicie Turniej Par. Pozostałe sportowe odmiany to turnieje teamów, turnieje indywidualne i mecze brydżowe. W turniejach indywidualnych gracze zmieniają partnerów po każdej rundzie, w turniejach par przez całe zawody partner pozostaje stały, a w turniejach teamów grają drużyny składające się z co najmniej 4 a co najwyżej 6 zawodników tworzących podczas kolejnych rund 2 pary. Mistrzostwo Polski Par może zdobyć każdy. Mistrzostwa rozpoczynają się eliminacjami w poszczególnych ośrodkach, gdzie poprzez finały okręgowe i makroregionalne można awansować aż do finału i zawalczyć o tytuł. Podobnie zorganizowane są rozgrywki kadrowe, w których walczy się o prawo reprezentowania Polski w międzynarodowych imprezach mistrzowskich.

Popularność gry nie maleje, jednak to co odstrasza przed nauką tej nie tylko karcianej, ale i logicznej gry to skomplikowane zasady. W porównaniu z zasadami do innych popularnych gier takich jak poker czy oczko, zasady brydża wypadają nad wymiar skomplikowanie. Jeżeli ktoś już grał w brydża towarzyskiego nie musi się obawiać sportowej odmiany. Różnica polega tylko na tym, że w brydżu sportowym stworzono możliwość rozegrania tego samego rozdania wielokrotnie, dzięki czemu można porównać wynik, osiągnięty w nim przez dwie grające przeciwko sobie pary z wynikami, osiągniętymi z tymi samymi kartami przez innych uczestników zawodów. W turnieju par każde rozdanie rozgrywane jest przez wszystkie uczestniczące pary. Wydaje się to technicznie trudne, ale w zależności od ilości uczestników, przygotowuje się tyle pudełek z "powielonym" rozkładem danego rozdania, aby mogło być ono rozegrane odpowiednią ilość razy. Wyniki rozdania zapisuje się w protokole, dołączonym do pudełka rozdaniowego, na podstawie którego sędziowie obliczają wyniki, osiągnięte przez każdą parą w danym rozdaniu.

Brydż sportowy doczekał się obszernej literatury oraz własnej terminologii. Istnieje olbrzymia liczba systemów licytacyjnych umożliwiających precyzyjną wymianę informacji i dochodzenie do optymalnych kontraktów.

Te parę miesięcy, które dzielą nas od następnego turnieju dają możliwość zapoznania się z grą, nauką i treningiem. Mamy nadzieję, że już w grudniu spotkamy się na turnieju w jeszcze większym gronie.

mat. nadesłany

Podobne publikacje