O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Folkowisko uhonorowane europejskim znakiem jakości prezentuje program tegorocznej edycji

Folkowisko uhonorowane europejskim znakiem jakości prezentuje program tegorocznej edycji

Folkowisko uhonorowane europejskim znakiem jakości prezentuje program tegorocznej edycji

Festiwal Folkowisko, który zaprezentował niedawno swój tegoroczny program, został doceniony w Brukseli. 20 maja, European Festivals Association ogłosiło listę imprez oznaczonych marką EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe (Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy).


Na arenie międzynarodowej doceniano wydarzenia, które angażują lokalną społeczność i wyróżniają się w globalnej perspektywie. Festiwal Folkowisko, który odbywa się we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim, na europejską listę został wpisany razem z takimi imprezami jak FAMA, CAMEREIMAGE, Malta Festival i Wratislavia Cantans.

 

- Cieszymy się, że pod marką EFFE 2015-2016 połączyła się festiwalowa społeczność, członkom której zależy na artystycznej jakości i którzy mają znaczący wpływ lokalnie, krajowo i międzynarodowo. Członkowie społeczności EFFE reprezentują 31 europejskich państw i proponują szeroki wachlarz gatunków i działań swoim odbiorcom. - powiedział przewodniczący międzynarodowego jury EFFE, Vincent Baudriller, dyrektor Theatre Vidy w Lozannie i były dyrektor Festival d’ Avignon.

 

Tymczasem, piąta edycja gorajeckiego święta kultury pogranicza nabiera już realnych kształtów. Na stronie www.folkowisko.pl ruszyła rezerwacja karnetów, organizatorzy przedstawili także program wydarzenia.

 

Motywem przewodnim tegorocznego Folkowiska będzie Wielka Wędrówka – kształtujące nasz świat migracje i podróże.

 

Podczas lipcowych spotkań te procesy zostaną pokazane z perspektywy doświadczeń wybranych postaci oraz zwykłych ludzi. Zaplanowano różnorodne atrakcje – goście Festiwalu nie będą wyłącznie odbiorcami koncertów i opowieści ze sceny. Najważniejszym elementem festiwalu będą zajęcia i debaty oparte na wymianie umiejętności, doświadczeń i poglądów uczestników, takie jak  debata społeczna o problemach współczesnych emigrantów na zachód, po których pozostają w polskich wsiach puste domy.

 

Odbędą się też różnorodne i nietypowe warsztaty m.in. śpiewu białego czy też wiejskiego wzornictwa. Nikt nie będzie się nudził - podczas gier i zabaw będzie można wcielić się w galicyjskiego emigranta podróżującego za ocean czy też wędrownego handlarza z Andrychowa – bohatera ekonomicznej gry przestrzennej Chłopskiej Szkoły Biznesu.

 

Wśród najciekawszych zespołów, które będzie gościć gorajecka scena będą przedstawiciele największego koczowniczego narodu Europy - grupa Bohemian Betyars prezentująca mieszankę szalonego punka i ska z muzyką cygańską i węgierską.

 

Zagra również polska grupa Hańba, która w swojej twórczości opowiada o podwórkach polskich miast II Rzeczpospolitej – ich problemach i biedzie, które wypędzały mieszkańców polskich miast na emigrację.

 

Wystąpią również utalentowani młodzi twórcy z regionu – finaliści i laureaci konkursu dla młodych muzyków Stowarzyszenia Folkowisko – Monika Kowalczyk, Mateusz Nocek i zespół Janki.

 

Bilety na wydarzenie można już rezerwować na stronie Festiwalu. Tam też można umawiać się na wspólny dojazd oraz znaleźć informacje dotyczące noclegu i wyżywienia podczas imprezy. 

 

mat., fot.: nadesłane

Podobne publikacje