O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Modernizacja parku po 1950 roku

Modernizacja parku po 1950 roku

Do 1957 roku parkiem miejskim bezpośrednio zarządzało ówczesne Prezydium MRN. W tym czasie niewiele w parku zrobiono. Trawę koszono kosami, dbano o względną czystość i porządek. Przy alejkach ustawiono metalowe ławki, kosze na śmieci oraz poprawiono oświetlenie.

 

Prezydium MRN w 1957 roku powołało do życia budżetowy Zakład GKiM, który przejął obowiązki związane z funkcjonowaniem parku.

 

Z alejek spacerowych usunięto żużel, który został zastąpiony płytami chodnikowymi. W parku zaczęło pojawiać się więcej kwiatów. Urządzono także rów odprowadzający wodę płynącą przez park z kierunku zachodniego. W 1963 roku Zakład GKiM zlikwidowano. Kierowali nim w kolejności: Roman Petryna, Ignacy Żurowski i Ryszard Szydłowski.

 

Budowa Domu Kultury


Ówczesne kierownictwo Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tomaszowie Lubelskim w 1959 roku podjęło decyzję o budowie Powiatowego Domu Kultury z nadwyżki budżetowej tegoż Prezydium. Wkrótce zapadła decyzja, iż Dom Kultury wzniesiony zostanie na terenie parku wzdłuż ulicy Lwowskiej. Dom Kultury do użytku został oddany 29 kwietnia 1965 roku. Powierzchnia parku natomiast została pomniejszona o kilkadziesiąt arów.

 

Generalna modernizacja parku


W 1963 roku w Tomaszowie Lubelskim utworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego pierwszym dyrektorem został Bolesław Cisło.  Z jego inicjatywy w latach 1966-67 park miejski został poddany generalnej modernizacji. Wykonano wówczas dekoracyjne i trwałe ogrodzenie z kamienia i metalu, zniwelowano cały teren i skanalizowano park, odprowadzając wody opadowe poza miasto. Ponadto zamontowano nowe oświetlenie oraz zamieniono nawierzchnię wszystkich alejek na asfaltową. Celem uniknięcia niebezpieczeństwa przesunięto wylot alejki głównej z ulicy Lwowskiej na Żwirki i Wigury. Przy alejkach wykonano zakola, w obrębie których urządzono piękne rabaty kwiatowe, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci. Wysadzono także brakujące drzewa i krzewy oraz posiano trawę.

 

Muszla koncertowa integralną częścią Domu Kultury


W 1973 roku, gdy włodarzem miasta była Anna Żymirska, a dyrektorem PGKiM Leon Żukowski w parku rozpoczęto budowę fontanny, trwałego szaletu oraz muszli koncertowej będącej integralną częścią Domu Kultury. Muszla została przekazana do użytku w 1976 roku. Trzydzieści cztery lata później została rozebrana.

 

Pomnik dla zesłanych na „Golgotę Wschodu”


W 2004 roku, gdy Burmistrzem Miasta był marian Łysiak przy głównej alejce od strony ulicy Żwirki i Wigury wzniesiono pomnik poświęcony tomaszowskim ofiarom Sybiru, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Uroczystość odbyła się 26 września 2004 roku.

 

Dzięki staraniom Urzędu Miasta oraz kierownictwa MZD dla najmłodszych mieszkańców miasta powstał bogato wyposażony plac zabaw i gier.

 

Uchwałą Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego parkowi miejskiemu nadano imię Augusta Krzyżanowskiego – założyciela tegoż parku.

 

Źródło: Bolesław Cisło „Park Miejski im. Augusta Krzyżanowskiego w Tomaszowie Lubelskim”

Podobne publikacje