O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Publiczne Gimnazjum w Bełżcu ma swojego patrona
03 September, 12:13

Publiczne Gimnazjum w Bełżcu ma swojego patrona

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września Publiczne Gimnazjum w Bełżcu otrzymało imię "Sprawiedliwych wsród Narodów Świata". Dodatkowo nastąpiło oficjalnie otwarcie nowego budynku dydaktycznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej wraz ze stołówką. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele Matki Bożej Królowej Polski.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się o godzinie 9.30 w szkole, gdzie oprócz otwarcia nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a także przekazanie szkole sztandaru.

 

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie


Termin Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oznaczał pierwotnie, w żydowskiej tradycji, osoby pochodzenia nie-żydowskiego, które były dobrymi, bogobojnymi ludźmi. Według tej tradycji, wielki zestaw praw i nakazów zawartych w Torze, ale także w księgach Miszna, Gemarai ustnej tradycji, odnosi się tylko do Żydów, którzy odziedziczyli powinności po swoich przodkach. W przeciwieństwie do nich nie-Żydzi powinni przestrzegać jedynie prostych i oczywistych, niemal powszechnie przyjętych Siedmiu Praw Noego, ustanowionych po potopie, jak zakaz zabijania ludzi czy spożywania mięsa wyciętego z żywego zwierzęcia.

 

Judaizm naucza, że „jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat” (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a).

 

Autorzy dwutomowej "Encyklopedii Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" (ang. The Encykopedia of the Righteos Among the Nations) przeprowadzili badania analizujące motywy ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i wyodrębnili kilka grup. Największą 49% ankietowanych była grupa ratująca Żydów ze względu na wieloletnią znajomość przed wojną. Na drugim miejscu 43% podawane były motywy humanitarne wynikające z niezgody na nieludzkie traktowanie Żydów podejmowane najczęściej spontanicznie ze względu namoralność. Pozostałe to: polityczno-ideologiczne 5,75%, religijne 2,1% w tym 0,7% to zakonnicy. W grupie sprawiedliwych znaleźli się nawet antysemici, określani nazwą ratujący antysemici, których było w ujęciu procentowym 0,17%.

 

Od 6 marca 2013 obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jego ustanowienie poparł m.in. w 2012 Parlament Europejski.

Podobne publikacje